Politici TOP 09 se připojují k petici proti zneužívání odkazu Jana Palacha

13.01.2019 6:35

Politici TOP 09 se připojují k petici proti zneužívání odkazu Jana Palacha, kterou sepsala Studentská rada Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

 Politici TOP 09 se připojují k petici proti zneužívání odkazu Jana Palacha
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Petice proti zneužívání odkazu Jana Palacha italskými extremisty

Letošní výročí sebeupálení se Jana Palacha je o něco významnější než výročí předešlá. Je tomu totiž celých 50 let od činu, který otřásl světem. Je proto zřejmé, že bude tomuto výročí dáváno mnohem více pozornosti než výročím předešlým.

S rozhořčením jsme přijali zprávu, kterou přinesl list La Repubblica a v návaznosti na něj česká média, o chystaném koncertu ve Veroně, na kterém mají participovat hudební uskupení napojená na italskou krajní pravici. Jakožto členové a členky Studentské rady FF UK, tedy organizace, jež každoročně Palachův čin připomíná, se zásadním způsobem proti tomuto koncertu ohrazujeme. Za zcela odsouzeníhodné pak považujeme záštitu oficiálních míst, v tomto případě provincie Verona, nad tímto koncertem.

Palachův odkaz je i dnes stále živý, proto je potřeba si v této souvislosti připomenout, co je základním prvkem tohoto odkazu, který je více než jednoznačný. Jana Palacha, studenta Filozofické fakulty, motivovala k jeho radikálnímu činu touha po demokracii a humanitě. Hnutí identity a další krajně pravicová uskupení dezinterpretují tento Palachův odkaz již svou vlastní existencí. Je proto nemyslitelné a zcela nežádoucí, aby byl Palach takovýmito hnutími oslavován.

Italské dějiny jsou poznamenány epochou fašismu, avšak dnešní Itálie stojí na hodnotách demokracie, lidské svobody a rovnosti, tedy na hodnotách zcela neslučitelných s fašistickým hnutím. My, studenti a studentky FF UK, s těmito hodnotami zcela souzníme a jednohlasně říkáme NE koncertu ve Veroně.

Studentská rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

My, níže podepsané a podepsaní, se připojujeme k prohlášení Studentské rady FF UK ze dne 4. ledna 2019 a žádáme skrze tuto petici následující:

  1. Stažení záštity okresu Verona nad koncertem
  2. Distancování se města Verona od koncertu
  3. Odstranění jakékoliv souvislosti mezi koncertem a Janem Palachem

Petici můžete podepsat ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TOP 09 v Českých Budějovicích vyjadřuje podporu státním zástupcům

22:01 TOP 09 v Českých Budějovicích vyjadřuje podporu státním zástupcům

Prohlášení MO TOP 09 k návrhu obžalovat Andreje Babiše a k následným politickým krokům premiéra a pr…