SPOLU: Vyzýváme premiéra k odložení volby radních ČT, je ohrožena nezávislost

29. 3. 2021 12:45

Poslanecká sněmovna má v dubnu volit čtyři nové členy Rady České televize. Koalice SPOLU považuje výběr některých kandidátů do Rady ČT za mimořádné ohrožení nezávislosti veřejnoprávní České televize.

 SPOLU: Vyzýváme premiéra k odložení volby radních ČT, je ohrožena nezávislost
Foto: Jdeme do toho spolu
Popisek: SPOLU - koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09
reklama

Požadujeme, aby vláda plnila své závazky dané vládním prohlášením. Pokud není schopna své sliby garantovat, vyzýváme premiéra, aby dohodl a v koalici prosadil odklad volby členů Rady ČT.

“Situací v České televizi se bude na svém jednání zabývat Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky. Někteří uchazeči o funkci člena Rady České televize představují riziko další destabilizace Rady a hrozí útok na samotnou podstatu veřejnoprávního média, což je nezávislé a objektivní vysílání. Je třeba, aby neprodleně začal jednat ministr kultury a prosadil respektování vládního prohlášení, v němž koalice garantuje nezávislost médií,“ konstatovala senátorka za ODS Miroslava Němcová.

“Veřejnoprávní média jsou jistým hlídacím psem demokracie. A neměla by stát nástrojem politického boje. Proto musíme hájit jejich nezávislost a to i s vědomím, že i my můžeme mít legitimní výhrady k některým krokům ČT. Je absurdní, aby dohled na ČT měly osoby, které samy jsou na hony vzdáleny respektu k roli médií veřejné služby,” uvedl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

„Výběr Současných kandidátů do Rady ČT je názornou ukázkou, že někteří politici považují televizní zpravodajství za svou hlásnou troubu. Profesní zkušenosti, znalost mediálního prostředí či morální hodnoty jednotlivých kandidátů nehrály při jejich výběru žádnou roli. Naopak přednost dostali v drtivé většině takoví lidé, kteří nekonstruktivně kritizovali management a práci novinářů České televize. Vládě to asi vyhovuje, protože právě nyní nemohou lidé demonstrovat a masivně vyjádřit svůj nesouhlas jako v minulosti,” říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Volbu radních pokládáme za výsledek snahy ANO, ČSSD, SPD či KSČM změnit podobu vysílání České televize k obrazu svému. „Nezávislost médií veřejné služby je trnem v oku právě těm politikům, pro které je lhaní standard. Obsazení rady je snaha si ČT postupně ochočit a z hlídacího psa společnosti udělat krotké štěňátko, které ochotně zaštěká jen na pokyn pánů z Hradu, Moskvy nebo Průhonic,” říká poslanec Jan Jakob z TOP 09. „Vyzýváme proto premiéra, aby volbu odložil,” dodává místopředseda TOP 09 Jakob.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Ustoupil Pavel Zeman tlaku a zlu?

13:16 Pospíšil (TOP 09): Ustoupil Pavel Zeman tlaku a zlu?

Komentář na facebookovém profilu k rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana