Adamec (ODS): S Francií prosazujeme jádro jako nezbytnou součást energetického mixu

15.02.2022 19:39 | Tisková zpráva

Předseda sněmovního Hospodářského výboru Ivan Adamec po neformálním setkání s francouzskou delegací uvedl, že ČR s Francií spojuje aktivní snaha zachovat a rozvíjet jadernou energii jako součást evropského energetického mixu. Tento postoj chce přenést také na půdu Rady EU a Evropského parlamentu.

Adamec (ODS): S Francií prosazujeme jádro jako nezbytnou součást energetického mixu
Foto: ODS
Popisek: Ivan Adamec

Delegace se za francouzskou stranu zúčastnili velvyslanec Francie v ČR Alexis Dutertre, rada velvyslanectví pro nukleární energii Thierry Salmon a nejvyšší zmocněnec pro spolupráci mezi Francií a Českou republikou v oblasti civilního využití jaderné energie Philippe Crouzet. Podle Adamce nelze zajistit bezpečný přechod k nízkoemisní energetice v České republice ani v Evropě bez jaderných zdrojů.

„Součástí více než hodinové debaty bylo nejen prosazení jaderné energetiky do čistých zdrojů v rámci tzv. taxonomie udržitelných financí EU, ale také další aktuální témata spojená s energetickou krizí, rostoucími cenami energií v evropských zemích nebo naplňováním plánu zakotveného v evropském Green Dealu,“ říká Ivan Adamec, předseda Hospodářského výboru v Poslanecké sněmovně.

Podle Adamce se obě strany se shodly, že kroky vedoucí k naplňování ambiciózních cílů ze „zelené“ dohody vyžadují otevřenou a racionální debatu mezi členskými státy. Ta by měla zahrnout individuální podmínky jednotlivých států, například z pohledu možnosti využívat obnovitelné zdroje a brát ohledy na energetickou bezpečnost Evropy. Bezpečnostní aspekt energetické politiky je třeba akcentovat i v souvislosti se současnou vyhraněnou situací mezi Ukrajinou a Ruskem.

Adamec současně zdůraznil, že Česká republika vnímá energetiku jako klíčové téma i pro své nastávající předsednictví EU a bude chtít poskytnout maximálně vstřícné prostředí pro debatu evropských státníků o jejím dalším směrování.

reklama

autor: PV

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátorka Vaňková: Do Vánoc bude zprovozněn výjezd Cacovické na Dukelskou

10:01 Primátorka Vaňková: Do Vánoc bude zprovozněn výjezd Cacovické na Dukelskou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výjezdu Cacovické na Dukelskou v Brně.