Adamec (ODS): S Francií prosazujeme jádro jako nezbytnou součást energetického mixu

15.02.2022 19:39 | Tisková zpráva

Předseda sněmovního Hospodářského výboru Ivan Adamec po neformálním setkání s francouzskou delegací uvedl, že ČR s Francií spojuje aktivní snaha zachovat a rozvíjet jadernou energii jako součást evropského energetického mixu. Tento postoj chce přenést také na půdu Rady EU a Evropského parlamentu.

Adamec (ODS): S Francií prosazujeme jádro jako nezbytnou součást energetického mixu
Foto: ODS
Popisek: Ivan Adamec

Delegace se za francouzskou stranu zúčastnili velvyslanec Francie v ČR Alexis Dutertre, rada velvyslanectví pro nukleární energii Thierry Salmon a nejvyšší zmocněnec pro spolupráci mezi Francií a Českou republikou v oblasti civilního využití jaderné energie Philippe Crouzet. Podle Adamce nelze zajistit bezpečný přechod k nízkoemisní energetice v České republice ani v Evropě bez jaderných zdrojů.

„Součástí více než hodinové debaty bylo nejen prosazení jaderné energetiky do čistých zdrojů v rámci tzv. taxonomie udržitelných financí EU, ale také další aktuální témata spojená s energetickou krizí, rostoucími cenami energií v evropských zemích nebo naplňováním plánu zakotveného v evropském Green Dealu,“ říká Ivan Adamec, předseda Hospodářského výboru v Poslanecké sněmovně.

Podle Adamce se obě strany se shodly, že kroky vedoucí k naplňování ambiciózních cílů ze „zelené“ dohody vyžadují otevřenou a racionální debatu mezi členskými státy. Ta by měla zahrnout individuální podmínky jednotlivých států, například z pohledu možnosti využívat obnovitelné zdroje a brát ohledy na energetickou bezpečnost Evropy. Bezpečnostní aspekt energetické politiky je třeba akcentovat i v souvislosti se současnou vyhraněnou situací mezi Ukrajinou a Ruskem.

Adamec současně zdůraznil, že Česká republika vnímá energetiku jako klíčové téma i pro své nastávající předsednictví EU a bude chtít poskytnout maximálně vstřícné prostředí pro debatu evropských státníků o jejím dalším směrování.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

14:04 Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svobodě slova v Evropské unii