Babiš (ANO): Být ministrem je především manažerská funkce

04.08.2017 14:11

Komentář šéfa hnutí ANO na Facebooku k rozdílu mezi politikem a ministrem

Babiš (ANO): Být ministrem je především manažerská funkce
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Řekl jsem, že se cítím být manažerem, ne politikem. A napsala mi paní Andrea: “Ale zákony se schvalují ve Sněmovně. Manažeři zákony nedělají.”

Já s ní naprosto souhlasím, že slovo “zákonodárce” nevzniklo náhodou. Jasně, že prvořadý úkol poslanců a senátorů je v tom, že musí připravit kvalitní zákony, které odpovídají potřebám občanů a reagují na společenský vývoj, nové technologie, nová nebezpečí.

Jenže já jsem o sobě nepsal jako o poslanci, ale jako ministrovi. A být ministrem je pro mě skutečně manažerská funkce, protože ministr řídí své kolegy a určuje celkový směr svého resortu. Manažer - nebo říkejme klidně ředitel - by měl být člověk, který vyniká nejen schopností přemýšlet, ale i odvahou udělat zásadní rozhodnutí a taky musí mít v sobě urputnost svoje rozhodnutí naplňovat.

A v tom se cítím být doma. Díky tomu jsem uspěl v soukromém sektoru (vybudoval firmu pro 35 tisíc lidí) a svoje zkušenosti jsem využil i ve státním sektoru jako ministr financí (snížil jsem zadlužení země o 70 miliard a udělal rekordní přebytek státní kasy 61,8 miliard korun).

Teď zpátky k těm “řadovým” zákonodárcům: oni taky nejsou autory spousty zákonů. Pracují na nich experti, poradci a bohužel i častokrát lobbisti. Kolikrát se už stalo, že nějaký poslanec přišel s návrhem zákona, který mu doslova sepsali právníci nějaké korporace. Tihleti “zákonodárci” zvládli pokřivit svými přílepky skvěle míněné zákony o hazardu, pojišťovnách nebo registru smluv.

Takže na závěr: manažeři zákony nedělají, ale ministři a hlavně premiér musí mít manažerského ducha a s ním pořádně dohlédnout na své kolegy, aby jednali v zájmu občanů. To je právě hlavní problém této vlády: není řízená, každý ministr bojuje za svůj resort, aniž by vnímal všeobecný zájem. Poslanci zdržují a předvádí se u pultíku, místo aby měli třeba jako v Německu omezený čas na projevy.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Export a import

Dělám v logistice. Denně k nám chodí vagóny zboží ze zahraničí, ale od nás jich vyvážímě minimum a situce se stále zhoršuje. Děláte v této problematice něco? Jak se snažíte podporovat náš export? A je import v takové míře nezbytný? Proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plamínková (STAN): Máme zásobník projektů, podporujících obnovu i tvorbu zelených prostranství a vodních ploch

9:15 Plamínková (STAN): Máme zásobník projektů, podporujících obnovu i tvorbu zelených prostranství a vodních ploch

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partners…