Babiš (ANO): Dotace na výměnu kotlů pro domácnosti ve Středočeském kraji

24.01.2016 22:26

15. ledna 2016 začal Středočeský kraj od občanů přijímat žádosti o tzv. kotlíkové dotace. Přijímání žádostí v rámci této výzvy se zastaví až za sedm měsíců.

Babiš (ANO): Dotace na výměnu kotlů pro domácnosti ve Středočeském kraji
Foto: Hnutí ANO
Popisek: Miloš Babiš, poslanec hnutí ANO
reklama

Pojďme se společně podívat na některá nejdůležitější pravidla k poskytování dotace ve Středočeském kraji.

Podporu mohou získat pouze vlastníci a spoluvlastníci rodinného domu nebo bytové jednotky v rodinném domě. V katastru musí být nemovitost zapsána jako rodinný dům nebo objekt k bydlení s číslem popisným. Musí mít maximálně tři bytové jednotky, dvě nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží a podkroví. Trvalý pobyt v objektu však u žadatele o dotaci není nutný.

Starý kotel na tuhá paliva, který zamýšlíte nahradit novým, musí být napojen na otopnou soustavu a komínové těleso. Vyměnit jej lze za tepelné čerpadlo, nový kotel na pevná paliva nebo za plynový kondenzační kotel. Pokud vaše nemovitost nesplňuje energetickou třídu C, budete však muset navíc provést jedno z tzv. mikroenergetických opatření (zateplení střechy, půdy, stropu, podlahy apod.).

Dotace se poskytuje až do výše 70 % způsobilých výdajů u kotle spalujícího pouze uhlí, 75 % v případě projektu s realizací kombinovaného kotle (uhlí + biomasa) nebo plynového kondenzačního kotle a 80 % u tepelného čerpadla nebo kotle pouze na biomasu. Maximální výše způsobilých výdajů je stanovena na 150.000,- Kč. Hradit lze i náklady na mikroenergetická opatření, ty ale mohou tvořit nejvýše 20.000,- Kč. Dle podmínek dotace je možné žádat i o zálohovou platbu ve výši 40.000,- Kč.

Podrobné podmínky pro dotaci a náležitosti žádosti o ní najdete na webových stránkách Středočeského kraje. Domnívám se, že se jedná o velmi zajímavou a pro domácnosti výhodnou možnost, jak dosáhnout obměny zastaralého zdroje vytápění.

Psáno pro blog.idnes.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svobodní na připomínce Rašína vyzvali Zaorálka, aby konečně zajistil dodržení zákona

5:31 Svobodní na připomínce Rašína vyzvali Zaorálka, aby konečně zajistil dodržení zákona

Svobodní uspořádali pietní setkání k 97. výročí úmrtí Aloise Rašína, politika a zakladatele Českosl…