Bartoš (Piráti): Podpořme všechny pracující, nikdo nesmí padnout na dno

06.04.2020 14:01

Ekonomická opatření Vlády ČR na zmírnění dopadů krize způsobené koronavirovou pandemií stále neodpovídají potřebám firem, živnostníků ani lidí pracujících na různé typy dohod.

Bartoš (Piráti): Podpořme všechny pracující, nikdo nesmí padnout na dno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

Vláda dosud nepodpořila ty pracovníky, kteří jsou zaměstnání na dohodu, tedy konkrétně DPP či DPČ. Jedná se například o ženy na mateřské dovolené či invalidní důchodce, kteří si na dohodu zároveň přivydělávají. Plošná opatření navržená Piráty, která našla podporu i dalších opozičních stran, pomůžou právě této nejrizikovější skupině lidí.

V pozměňovacím návrhu, který předkládáme ke kompenzačnímu balíčku vlády, jsme rozšířili kompenzační bonus i na pracovníky s dohodou o pracovní činnosti a s dohodou o provedení práce, kteří si platí sociální pojištění. Kompenzační bonus má v těchto případech dosáhnout výše 300 korun za každý kalendářní den a do celkové výše 15 tisíc korun za celé období, tedy od 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav, do konce dubna, a to za stejných podmínek jako OSVČ.

Účelem těchto bonusů je podpořit ty, kteří nemají dlouhodobý pracovní poměr, přesto pracovali a přispívali do veřejných rozpočtů. Současná situace se jich dotkla velmi silně, vláda jim nepřiznala ani nárok na ošetřovné, což Piráti navrhovali. Do této skupiny ohrožených občanů patří často maminky, které si přivydělávají na mateřské, invalidní důchodci, ale i lidé v předdůchodovém věku, kteří již pracovní poměr nesehnali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): Česká národní banka uznala, že je třeba zasáhnout

10:13 Nacher (ANO): Česká národní banka uznala, že je třeba zasáhnout

ČNB povolila před tlakem poslanců a poškozených klientů: Generali Česká pojišťovna musí oželet milia…