Bartoš (Piráti): Registr smluv máme, ale zázrak to není

22.09.2015 12:15 | Zprávy
autor: PV

Piráti vítají schválení zákona o registru smluv Poslaneckou sněmovnou jako krok správným směrem. Jedním dechem ale dodávají: spousta věcí tam nebude, a to kvůli zásahům exministra Kalouska.

Bartoš (Piráti): Registr smluv máme, ale zázrak to není
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

O zákon o registru smluv se vedla tři roky trvající bitva. Řada občanských iniciativ dlouhodobě apelovala na jeho přijetí, a to proto, že se jedná o zákon otevřeně protikorupční. Podle nového návrhu zákona musí být zveřejňovány všechny smlouvy, jejichž plnění překračuje výši 50 tisíc korun.

Během jeho schvalování se však na poslední chvíli povedlo Miroslavu Kalouskovi a několika dalším poslancům bývalé vládnoucí koalice prosadit řadu opatření, která omezí jeho protikorupční efektivitu. Kvůli exministru financí se tak tento zákon nebude vztahovat na Poslaneckou sněmovnu. Zbyněk Stanjura z ODS zase prosadil další pozměňovací návrh, podle něhož ani obce 1. a 2. stupně (většinou obce pod 15 000 obyvatel, kterých je celkem 6 tisíc a žije v nich přes 4 miliony obyvatel) nebudou muset zveřejňovat smlouvy. Díky návrhu poslance Stanjury tak nebude transparentní dohled nad 28,9 miliardami korun.

Piráti samozřejmě chtějí co nejvyšší míru otevřeného hospodaření s veřejnými prostředky. Vítají proto skutečnost, že každá smlouva, která nebude v novém registru zveřejněna, nenabyde platnosti. Pevně doufáme, že se podaří po nějaké době překonat vady, které do zákona vložil Miroslav Kalousek, a tedy že se například Poslanecká sněmovna a další veřejné instituce, které jsou ze zákona vyjmuty, připojí k zveřejňování smluv dobrovolně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…