Bartošek (KDU-ČSL): Ministr Havlíček odevzdal Rusům fakticky celý plán nové české jaderné elektrárny

26.03.2021 12:41

Projev na 93. schůzi Poslanecké sněmovny dne 26. 3. 2021 k pořadu schůze

Bartošek (KDU-ČSL): Ministr Havlíček odevzdal Rusům fakticky celý plán nové české jaderné elektrárny
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Jak jsem avizoval, kolegyně a kolegové, žádám vás o zařazení nového bodu, který se bude jmenovat Informace vlády o dostavbě jádra, resp. Informace vlády o dostavby Jaderné elektrárny Dukovany a bezpečnostní otázky s tím spojené.

A chtěl bych, v případě, že tento bod bude zařazen, aby byl zařazen dnes jako první, ještě před projednáváním prodloužení nouzového stavu. Proč přicházím s tímto novým bodem? Vláda totiž jedná proti svému usnesení. 27. dubna 2020 vláda přijala usnesení vlády ČR k přípravě nových jaderných zdrojů a základním bezpečnostním zájmům státu. Tímto usnesením vláda schválila na dokument tajné, v režimu tajném s názvem T4 2020, a média o něm psala. A dokument popisuje hrozbu ruských a čínských firem.

Anketa

V případě, že byste mohli volit předsedu ČSSD, byste dali hlas

hlasovalo: 7141 lidí
Jedná se o to, že vláda v dubnu 2020 schválila tento bezpečnostní dokument českých zpravodajských služeb, popisující výraznou hrozbu ruských a čínských firem. A v březnu 2021 v podstatě vicepremiér Havlíček svými kroky přizve Rosatom do de faktu tendru a odevzdává mu celou zadávací dokumentaci. V podstatě fakticky plán nové české jaderné elektrárny. Je zde mnoho otázek. Například, tak jak jsem se připravoval, tak podle Jaroslava Míla bezpečnostní dotazník týkající se dostavby jaderné elektrárny, v podstatě se nejedná ani o dotazník, ale o obecný text, kde jsou potenciální zájemci vyzváni, aby dodali informace o struktuře, v jakém hodlají podávat nabídku o vlastní struktuře hlavního dodavatele a členů konzorcií či pravděpodobných subdodavatelů.

Pracovní skupina zahrnující bezpečnostní složky, pod vedením Ministerstva vnitra, jej ani neviděla. Proč? Jak je to možné? S kým bude tento dotazník konzultován, nebo už je to bráno za to, že je to vyřešené? Zároveň není jasné, jak, kdy a kdo bude zaslané odpovědi vyhodnocovat. A na základě odpovědí na obecné otázky nelze čekat, že se stát dozví nová fakta, relevantní pro bezpečnostní posouzení uchazečů. A potom se také nabízí otázka, čím případně zdůvodnit pozdější vyloučení nebo neoslovení některého zájemce.

Těch otázek je mnoho. V tento moment to berte jenom jako úvod k této problematice a žádost o zařazení na program. Mimochodem se jedná i o to, že slovy ministra Petříčka byla obejita sociální demokracie, byla obejita vláda. A zajímá mě i postoj sociální demokracie, jak se v této situaci zachová, zda se nechá neustále tlačit do kouta hnutím ANO a jejím arogantním chováním. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaňkovský (KDU-ČSL): Je mi ctí vést tuto kandidátku

22:24 Kaňkovský (KDU-ČSL): Je mi ctí vést tuto kandidátku

Kaňkovský, Decroix a Lisová lídry SPOLU na Vysočině.