Těší mě, že mám možnost k vám promluvit. Jakkoli každý z vás reprezentuje konkrétní parciální zájem, zároveň všichni dohromady představujete jeden zájem společný. A tím společným zájmem je podpora ducha svobody. Podpora toho světa, v němž se daří jak lidským právům, tak dobrým obchodům. Možná se toto spojení zdá někomu nepatřičné. Já to však takto vidím a ve své řeči se pokusím tuto svou myšlenku obhájit.
V dnešním globálním světě se ztrácí dominance Západu, kdy už přestáváme mít politickou, ekonomickou i vojenskou sílu k udržení světového řádu. Mnozí to berou jako důkaz, že naše hodnoty nejsou univerzální. Že Západ je jednou z více rovnocenných kultur. Že obrana lidských práv, svobody a demokracie nemá na planetární úrovni žádný obecně platný význam.
Tomuto výkladu zdánlivě nahrává fakt, že ve světové ekonomice hraje stále významnější roli Čína. Tedy stát, který je vším možným, jen ne prorokem svobody. Zároveň je to země, s níž jak Evropa, tak USA čile obchodují. Mnozí proto říkají: nač si ničit byznys nějakými nesmysly o lidských právech? Tím ničeho nedosáhneme, jen si sami ublížíme.
Tak tomu ale není. I když bych chtěl pominout mravní dimenzi takové rezignace na naše hodnoty – což rozhodně nechci – bylo by takové jednání krátkozraké i z hlediska dlouhodobé ekonomické prosperity. Nikdy v dějinách žádná říše nedokázala v dlouhodobém měřítku prosperovat, pokud zbavila své občany svobody.
Římské impérium se stalo silným díky vyšší míře ekonomické svobody a demokracie v časech republiky. A jeho úpadek je spojen s úpadkem těchto hodnot, s vysokými daněmi, s protekcionismem a stále silnějším zasahováním císařů do podnikání.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Migrační pakt
Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.
Další články z rubriky
6:02 Bartoš (Piráti): Přestřelka s prezidentem je trapná
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.
- 4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice
- 22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra
- 21:05 Senátor Holásek: Před spojenci vypadáme jako hlupáci
- 20:05 Nová sociální demokracie: Nadutá ega zástupců koalice
- 19:02 Havel (TOP 09): Seznam priorit, se kterými se vrátíme do vlády


