Bělobrádek (KDU-ČSL): V podpoře aplikovaného výzkumu se chceme inspirovat Tchaj-wanem. Je to technologická velmoc

8. 12. 2015 10:11

Na pozvání místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka přiletěli do Prahy zástupci tchajwanských vědeckovýzkumných organizací, cílem pracovní návštěvy je seznámení se s tchajwanským systémem řízení vědy a výzkumu, díky nimž patří Tchaj-wan v mnoha oborech ke světovým lídrům.

Bělobrádek (KDU-ČSL): V podpoře aplikovaného výzkumu se chceme inspirovat Tchaj-wanem. Je to technologická velmoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek

Viceprezident Národní laboratoře aplikovaného výzkumu Tzi-Dar Chiueh a generální ředitel Centra pro znalostní ekonomiku a konkurenceschopnost při Výzkumném ústavu průmyslových technologií Tze-Chen Tu dnes s vicepremiérem Bělobrádkem jednali o tom, jak nastartovat aplikovaný výzkum. V následujících dvou dnech má tchajwanská delegace na programu prohlídku vědeckovýzkumných center a workshop s českými akademiky a podnikateli.

„Tchaj-wan je technologická velmoc, a to zejména díky efektivnímu systému veřejné podpory na vědu a výzkum. Chceme se tchajwanským systémem inspirovat při přípravě nového zákona o vědě a při nastavování podpory pro aplikovaný výzkum,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Tchajwanský úspěch je založen na podpoře perspektivních odvětví, konkrétně IT, nanotechnologií, biotechnologií, energetiky či farmakologie. Úřad vicepremiéra Bělobrádka kromě Tchaj-wanu úzce spolupracuje také s Izraelem, USA a Bavorskem.

V úterý 8. prosince pojede tchajwanská delegace na prohlídku vědeckovýzkumných center v Praze a okolí, kde budou s vědci diskutovat o nastavení spolupráce s firmami a transferu znalostí do praxe. Ve středu 9. prosince pořádá Sekce pro vědu, výzkum a inovace pracovní seminář o podpoře aplikovaného výzkumu, kde se budou projednávat konkrétní opatření, například nastavení národních programů podpory, motivace podniků k investování do vývoje nebo vytyčení priorit aplikovaného výzkumu.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyský (ČSSD): Kraj podpoří projekty k zadržení vody v krajině

9:41 Hyský (ČSSD): Kraj podpoří projekty k zadržení vody v krajině

„Srážkový deficit na území Kraje Vysočina od roku 2015 do konce roku 2018 dosáhl téměř 450 mm, z hle…