Benešík (KDU-ČSL): Rusko vzkázalo Severní Koreji a podobným, ať si s jadernou bombou pospíší

22.03.2014 17:44

KDU-ČSL k ukrajinské krizi.

Benešík (KDU-ČSL): Rusko vzkázalo Severní Koreji a podobným, ať si s jadernou bombou pospíší
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

KDU-ČSL odsuzuje nejnovější kroky Ruska ohledně Krymu. V roce 1994 v Budapešťském memorandu dostala Ukrajina nejvyšší záruky bezpečnosti a územní celistvosti výměnou za to, že se vzdala jaderných zbraní. Záruky podepsaly USA, Velká Británie a Rusko. „Nejnovější vývoj na Ukrajině ukazuje, že pro Rusko je jakákoli smlouva cárem papíru,“ prohlašuje předseda výboru pro Evropské záležitosti poslanec Ondřej Benešík a dodává: „KDU-ČSL má za to, že z pohledu nešíření jaderných zbraní se stalo to nejhorší, co se mohlo stát. Rusko vzkázalo Severní Koreji a podobným, ať si s jadernou bombou pospíší,“ varuje Benešík.

 Ukrajinská krize se dotýká České republiky velmi palčivě. Na Ukrajině žijí naši krajané a část Ukrajiny byla až do Ruskem zorganizovaného referenda součástí Československa. „S Podkarpatskou Rusí se stalo totéž, co s Krymem,“ upozorňuje předseda zahraniční komise a kandidát do Evropského parlamentu Pavel Svoboda. „V roce 1944 tam nebylo zorganizováno „referendum“ ale takzvané „veřejné schůze“ pod dozorem armády a na základě výsledku těchto schůzí byla Podkarpatská Rus připojena k SSSR. Česká republika nesmí nechat své krajany na holičkách,“ doplňuje ještě Svoboda stanovisko KDU-ČSL.

 Předseda strany a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek dnes na briefingu KDU-ČSL k ukrajinské krizi ocenil postoj vlády a ministra zahraničních věcí Zaorálka a odmítl postoj ministra průmyslu a obchodu Mládka, který se minulé úterý zastal Ruska. Zpětně také ocenil stanovisko KDU-ČSL ve věci uznání samostatného Kosova: „Velice mě mrzí, že tehdejší vláda samostatnost Kosova uznala a vytvořila tak precedens, který je v těchto chvílích tak aktuální.“

 Řečníky doplnil místopředseda výboru pro obranu Ivan Gabal, který promluvil mimo jiné o dopadech dalších sankcí Evropské unie na ekonomickou situaci Ruska, která se již v současné době výrazným způsobem zhoršuje. Své tvrzení demonstroval na ekonomických indikátorech ruské ekonomiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kdu.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Proč rozdáváme peníze, které nemáme?

7:33 Kobza (SPD): Proč rozdáváme peníze, které nemáme?

V rámci projednávání státního rozpočtu na příští rok jsem vypracoval a předložil celkem čtyři pozměň…