Berdychová: Kraj podporuje vybavení škol novými notebooky

09.11.2020 14:33

Královéhradecký kraj podporuje z vlastních finančních prostředků technickou vybavenost krajských středních škol v době distanční výuky. V reakci na jarní uzavírku škol v červnu a září letošního roku navýšil jejich provozní příspěvky o necelých 8,5 milionu korun. Školy díky tomu nakoupí zhruba 670 notebooků, které poslouží k zajištění kvalitní výuky jak v době uzavření škol, tak při prezenční výuce.

Berdychová: Kraj podporuje vybavení škol novými notebooky
Foto: ANO
Popisek: Martina Berdychová
reklama

„Průběh jarní výuky otestoval připravenost škol reagovat na neobvyklé situace a poukázal na mezery ve způsobu zajišťování distanční výuky, která v současnosti plně nahrazuje účast žáků ve škole. Až pandemie pomine, distanční výuku lze efektivně využít například při dlouhodobé nepřítomnosti žáka. Proto je nutné, aby každý pedagog měl k dispozici svůj notebook a mohl po technické stránce takovou výuku zajistit,“ říká náměstek Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství a sportu s tím, že pedagogové také notebooky využijí při prezenční výuce.

Prostředky na nákup počítačů a softwaru schválila rada kraje při změnách rozpočtu v červnu a září letošního roku. Kraj se tak připravil na reálné riziko omezení podzimního provozu škol. Odbor školství zmapoval stav techniky na jednotlivých školách a postupně nákup notebooků financuje.

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10513 lidí

„V první vlně jsme rozdělili pět milionů korun na zajištění zhruba 416 notebooků, ve druhé vlně necelých 3,5 milionu korun na 253 notebooků. Nyní postupně dovybavujeme další školy, které novou mobilní techniku akutně nepotřebovaly,“ doplňuje informaci náměstkyně Martina Berdychová, která vedla školství v minulém volebním období. Dodává, že ředitelé škol mají i velkou míru volnosti ve volbě nakupovaných notebooků. K částce přidělené krajem si mohou přidat i vlastní finanční prostředky a koupit si zařízení podle potřebných technických parametrů.

Kromě toho Královéhradecký kraj již v dubnu letošního roku nakoupil ze svého rozpočtu 187 notebooků za více jak 1,7 milionu korun do sedmi krajem zřizovaných dětských domovů. Dětem, které v domově žijí, umožnily plné zapojení do online výuky.

Vedení kraje se snaží na pořízení notebooků zajistit finanční prostředky i z vnějších zdrojů, a to například z projektu Implementace krajského akčního plánu vzdělávání. Nákup notebooků z této dotace se však kvůli nesplnění termínu dodání ze strany vítěze výběrového řízení neuskutečnil. Ve spolupráci s ministerstvem školství se kraji podařilo najít alternativní řešení. „Ministerstvo povolilo použít peníze z jiných akcí, které se kvůli koronaviru nekonaly. Částka ve výši 4,4 milionu korun na zakoupení notebooků bude přímo alokována dotčeným středním školám po schválení novou radou Královéhradeckého kraje,“ uzavírá náměstkyně Berdychová. Nákup notebooků se uskuteční ještě do konce letošního roku.

Vedle krajských peněz zajistí vybavení základních škol a víceletých gymnázií dotace z ministerstva školství ve výši 70 milionů korun. Krajský úřad Královéhradeckého kraje tyto finanční prostředky odeslal na účty škol 6. listopadu 2020. Školám umožní nejen pořízení nových notebooků, ale i softwarového vybavení a příslušenství k přenosnému digitálnímu zařízení jako například dokovací stanice, externí kamery či mikrofony.

Mgr. Martina Berdychová

  • BPP
  • Místopředsedkyně hnutí Východočeši
  • náměstkyně hejtmana

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třešňák (Piráti): Celé dva měsíce trvalo, než vláda na přeshraniční spolupráci kývla

20:45 Třešňák (Piráti): Celé dva měsíce trvalo, než vláda na přeshraniční spolupráci kývla

Ministerstvo zdravotnictví dnes oficiálně aktivovalo zahraniční pomoc a požádalo o lůžka pro české …