ČSSD: Zvyšovat věk odchodu do penze je tabu

02.09.2019 18:21

Sociální demokracie tento týden na vládě prezentovala především témata Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva vnitra (MV). Důležitým bodem pro nás bylo především to, že vláda zamítla zvyšování věku odchodu do důchodu.

ČSSD: Zvyšovat věk odchodu do penze je tabu
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČSSD, ilustrační foto

Maláčová: Prosadila jsem zprávu, která zaručí, že se s věkem odchodu do důchodu nebude hýbat
V době vládních prázdnin zazněl v médiích názor ministryně financí Aleny Schillerové, která řekla, že by bylo možné zvýšit věk odchodu do důchodu. Naše ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové se hned postavila proti tomu. A dnes k tomu přemluvila také zbylé ministry. „Vláda v žádném případě nepočítá s tím, že by se zvyšoval věk odchodu do důchodu nebo jinak zhoršovaly podmínky budoucích důchodců,” řekla po jednání vlády Jana Maláčová.

Toman: Loni jsme investovali do boje se suchem 2,45 miliardy korun
Vláda projednala Modrou zprávu, přesněji Zprávu o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2018. Podle ní byl minulý rok s průměrnou roční teplotou vzduchu 9,6 °C nejteplejším rokem od roku 1961 a byl dalším horkým a suchým rokem v řadě. Proto MZe investuje finanční prostředky do staveb zadržující vodu v krajině a na propojování vodohospodářských soustav, aby měli vodu k dispozici i obce postižené suchem. „Prostřednictvím ministerstva zemědělství bylo v roce 2018 na vodní hospodářství poskytnuto 2,45 miliardy korun,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Hamáček: Přechylování je pro češtinu charakteristické, já jsem ale otevřený diskuzi
Prvním bodem jednání kabinetu byl návrh novely o matrikách z dílny ministerstva vnitra. Jednou z připomínek k novele bylo zrušení povinnosti přechylovat ženská jména - přidávat k mužské variantě příponu -ová. Ministerstvo ani vláda však připomínku neakceptovaly. “Podle Ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému. Zákon o matrikách v současné době připouští přechylování v odůvodněných případech. Tedy především pokud žena žije v zahraničí, je provdána za cizince, stejně jako v případě žen hlásících se k jiné než české národnosti. Nicméně osobně si myslím, že je každého věc, jak se chce jmenovat. Do budoucna jsem tedy otevřený debatě o změně zákona, která by pravidla pro přechylování rozvolnila,” vysvětlil postoj MV ministr vnitra Jan Hamáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Chlapec, který sám sebe považuje za dívku, smí chodit na dámské toalety

13:33 Okamura (SPD): Chlapec, který sám sebe považuje za dívku, smí chodit na dámské toalety

Komentář na facebookovém profilu ke genderové politice Západu