ČSSD představila návrh zákona o výstavbě dostupného bydlení

09.07.2020 10:26

Sociální demokracie přináší revoluční návod, jak řešit tristní bytovou situaci v České republice. Záměrem legislativní návrhu poslance ČSSD a starosty Náchoda Jana Birke je významně posílit výstavbu dostupného bydlení.

ČSSD představila návrh zákona o výstavbě dostupného bydlení
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

„Bydlení bychom měli chápat jako jednu ze základních potřeb člověka, jako právo mít domov. Návrh zákona, který předkládám, vychází z programového prohlášení vlády, které vládu zavázalo mimo jiné akcentovat podporu dostupného bydlení a vytvořit podmínky pro obce požadovat od investorů v rámci výstavby nových bytů určitý podíl tzv. levných bytů“, řekl k návrhu Jan Birke.

Jde o to, aby bytové domy byly stavěny rychleji a levněji. Cenu bydlení zvyšuje zejména převis poptávky nad nabídkou, a to zejména ve větších městech, kde sice je dostatek pracovních příležitostí, ale zároveň nedostatek bytů, jejichž cena je i díky tomu velmi vysoká a především pro mladé lidi nedostupná. Tuto situaci podle našeho názoru pomůže zvrátit rozšíření těch, kteří mohou byty stavět. Námi předložená legislativní úprava umožňuje, aby mohly byty budovat nejen obce, jejich postavení návrh posiluje, tak také jednotliví občané – v družstvu či ve spolku. To podle našich propočtů sníží ceny bytů až o 33% tak, aby tyto byty mohli obývat občané se středními i nižšími příjmy.

„Stav bydlení v ČR je již delší dobu neuspokojivý, na trhu je nedostatek bytů a lidé se stále více musejí spoléhat na dlouhodobé pronájmy či mladí lidé často musí žít u rodičů. Mnoho let se o dostupném bydlení pouze mluví, jsem rád, že kolega Birke nyní přichází s konkrétním návrhem, jak situaci zlepšit a lidem bydlení zlevnit. Tento zákon je první, nezbytně nutný krok k narovnání práva na bydlení. Věřím, že jej společně s dalšími politickými stranami prosadíme a umožníme i méně příjmovým spoluobčanům vlastní bydlení, které si podle našeho názoru zaslouží a mají na něj právo“, uzavřel předseda ČSSD Jan Hamáček.

V návrhu zákona se Česká strana sociálně demokratická inspirovala ve fungujícím modelu, který využívá Rakousko a Anglie a díky němuž bylo vystavěno desetitisíce bytů. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Skončí podle vás válka na Ukrajině v roce 2023?

Dělá proto vůbec někdo něco - ano,závisí to hlavně na Rusku a Ukrajině, ale co proto dělají ostatní státy? Asi nejde ukrajinu vyzbrojovt do nekonečna, jednou zdroje dojdou a co bude pak? To podne do spárů Ruska? Snaží se tomu někdo zabránit? Já žádné takové snahy nevidím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpánek (Trikolora): Prý je to bezpečné. A proto to tají?

16:21 Štěpánek (Trikolora): Prý je to bezpečné. A proto to tají?

Komentář na facebookovém profilu k výcviku ukrajinských vojáků ve vojenském prostoru Libavá