Černoch (Úsvit): Navržené změny v novele autorského zákona velmi rád podpořím

19.03.2016 9:17

Ve čtvrtek 17.3. 2016 proběhl v prostorách Poslanecké sněmovny ČR seminář s názvem Podpora české hudby – novela autorského zákona, který zaštítil ministr kultury Daniel Herman.

Černoch (Úsvit): Navržené změny v novele autorského zákona velmi rád podpořím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Černoch v redakci Parlamentních Listů

Hlavním posláním semináře bylo poslancům a senátorům vysvětlit, jak funguje hudební průmysl, jakou úlohu v něm mají kolektivní správci a které profese se jej dotýkají. Druhým neméně důležitým cílem bylo otevření tématu o posílení mediálního prostoru pro novou českou tvorbu ve veřejnoprávních médiích.

Tato témata mají dopad nejen kulturní, ale také ekonomický, jak ve svých prezentacích popsali zástupci Svazu autorů i interpretů (SAI), Platformy českých nezávislých výrobců zvukových záznamů, ale také Intergram nebo OSA. Zajímavé bylo například srovnání, kolik průměrně utratí obyvatel České republiky za pivo a za autorská práva za měsíc. Útrata za pivo činí průměrně 255 Kč, za práva pro autory hudby a textů je to pouhých 6 Kč měsíčně. Na semináři byli přítomni i ti, kterých se tato problematika dotýká nejvíce  – autoři a interpreti. Měli tak možnost vysvětlit, jak funguje autorský zákon v praxi a co od něj očekávají. Mimo jiných se zúčastnili například Jan Neckář nebo Petra Černocká.

Podporu pro navržené změny v novele autorského zákona vyslovil například pan senátor Jiří Oberfalzer (ODS) nebo paní poslankyně Nina Nováková (TOP 09).
„Hudební prostředí znám velmi důvěrně díky svému rodinnému zázemí i vlastní umělecké činnosti. Vnímám podporu nové české tvorby jako velmi důležitou. Vytváří kulturní prostředí České republiky, ale má i široký ekonomický potenciál vzhledem k mnoha profesím, které jsou do hudebního průmyslu zapojené. Navržené změny v novele autorského zákona tedy velmi rád podpořím,“ okomentoval seminář poslanec Marek Černoch (hnutí Úsvit), pod jehož patronací se celá akce uskutečnila.

Tímto seminářem se otevírá prostor pro diskusi o širší podpoře aktuální české tvorby, která zahrnuje nejen autorský zákon, prostor v médiích, ale také vzdělávání v hudbě nebo v podpůrných profesích. „Cílem Svazu autorů a interpretů je, aby systém, který zahrnuje nejen tvůrce ale i uživatele hudby, fungoval v rovnováze a aby kreativní činnosti a všechny aktivity kolem měly stejně důstojné podnikatelské podmínky jako jakékoliv jiná profese. Hudba v sobě skrývá velký potenciál jak pro jednotlivce od dětí po seniory, tak pro celou společnost – kulturně i ekonomicky,“ dodal předseda Svazu autorů a interpretů Jiří Vondráček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

21:01 Michal Hašek (ČSSD): Několik oranžových vět

Namísto letní prázdninové pohody zmítá českou politikou vnitrokoaliční krize, která má podle mého hl…