Čertík (Svobodní): Společná evropská stráž? Děkuji, nechci!

1. 1. 2016 6:31

Evropská komise představila zcela nový plán, který má zabránit pronikání statisíců nelegálních migrantů na území Schengenského prostoru. Plán je jednoduchý: hlubší integrace a další omezení pravomocí národních států. V rámci agentury FRONTEX (ano, té agentury která slouží v podstatě jako velmi drahá taxislužba nelegálních migrantů do jižních států Evropy) by měla být vytvořena speciální jednotka. Tato jednotka by se měla skládat z až dvou tisíc pracovníků a k jejímu nasazení by mohlo dojít i přes námitky státu, na jehož území by operoval. Evropský komisař pro migraci (ano, čtete dobře), vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopoulos velmi trefně poznamenal: „Co vytváříme, je více Evropy“.

Čertík (Svobodní): Společná evropská stráž? Děkuji, nechci!
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů
reklama

Pokud se někdo uhání výrazem „více Evropy“, znamená to omezení suverenity národních států, porušení principu subsidiarity a více nařízení. Premiér Sobotka a ministr zahraničí Zaorálek však tento krok s velkým nadšením vítají. V praxi se však může stát absurdní situace, že tato speciální jednotka se může stát pouhým doprovodem osob, nelegálně překračující hranice až do cíle jejich cesty skrze státy Schengenského prostoru. Přeshraniční policejní spolupráce by měla být dobrovolná v rámci kooperace suverénních států. Například spolupráce členů skupiny V4 na maďarských hranicích.

Obhájci tohoto systému vidí možnost nasazení Společné evropské stráže v Řecku. Tento krok by podle nich měl snížit počet nelegálních migrantů. V podstatě je ale Řecko „failed state“. Země, která prochází politickou i ekonomickou krizí, která absolutně neplní povinnost hlídat hranice Schengenského prostoru. Tato čninnost je však financována EU, respektive daňovými poplatníky z celé Evropy. Jako levnější, praktičtější řešení je možnost dočasného vyloučení Řecka z Schengenského prostoru. Ale Společná evropská stráž omezující suverenitu, zasahující do vnitřních věcí národních států? Děkuji, nechci!

Jan Čertík
místopředseda Svobodných v Libereckém kraji

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marek (ANO): Ceny jízdného MHD se v Hradci zatím nemění

16:05 Marek (ANO): Ceny jízdného MHD se v Hradci zatím nemění

Ačkoli každým rokem rostou ceny vstupních nákladů, především pak mzdových či pohonných hmot, ceny jí…