Chalánková (TOP 09): Ohrožené děti musíme chránit s pomocí odborníků

5. 11. 2015 17:15

V systému ochrany ohrožených dětí by měli mít i nadále rozhodující slovo odborníci, míní poslankyně Jitka Chalánková.

Chalánková (TOP 09): Ohrožené děti musíme chránit s pomocí odborníků
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Ta společně s kolegy z výboru pro sociální politiku včera vyzvala ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, aby odborníky z řad zkušených psychologů a jejich profesních organizací nevylučovala z debaty o zákonu o sociálně-právní ochraně dětí.

Poslankyně žádá společně s kolegy z výboru po ministryni práce a sociálních věci také statistiky, které detailně mapují počty dětí umisťovaných do náhradní rodinné péče a jejich pohyb v rámci systému péče o dětiv České republice.

„Jsem ráda, že všechny budoucí legislativní úpravy budou vznikat v rámci základních principů ochrany ohrožených dětí, které jsem navrhla a Sněmovna je odsouhlasila. Výbor tento postup včera potvrdil. Zároveň bychom ale z diskuse o změnách neměli vyloučit odborníky,“ říká poslankyně a expertka TOP 09 pro sociální věci Jitka Chalánková.

Výbor pro sociální politiku se také dohodl, že budoucí legislativní změny by měly být vedeny výhradně snahou lépe vycházet vstříc individuálním zájmům ohrožených dětí. Navržená zlepšení v systému péče o ohrožené děti by neměla vycházet pouze z cizích modelů, ale měla by navazovat na uznávanou práci českých odborníků. „Zatímco pro jedno dítě může být nejlepším řešením pěstounská péče, pro velkou sourozeneckou skupinu to může být zařízení, které dětem umožní vyrůstat společně. K potřebám dětí je skutečně třeba přistupovat individuálně a mezi jednotlivými typy péče vybrat tu, která je pro konkrétní dítě v konkrétní situaci nejlepší,“ dodala poslankyně Chalánková.

Výbor pro sociální politiku se včera ochranou ohrožených dětí zabýval v souvislosti se závěry pracovní skupiny pro Náhradní rodinnou péči. Tu společně vedou právě poslankyně Jitka Chalánková, Radka Maxová, Dana Váhalová a Pavla Golasowská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Staněk (ODS): Konec Airbnb v ČR?

20:20 Staněk (ODS): Konec Airbnb v ČR?

Vláda ČR a poslanec Jakub Michálek předložili návrhy změny zákonů, kterými se mění dosavadní právní …