Chalupa (ANO): Bude Schengen obranným valem, nebo nic neznamenající hranicí?

17.12.2017 12:47

Co se politicky a mocensky odehrává v Německu, je věc německých občanů...ale jen do jisté míry. Je nejvyšší čas, aby se sjednotil postup těch členů EU a NATO, kteří branné a bezpečnostní problémy v unii vnímají odlišně zejména od Německa a Francie.

Chalupa (ANO): Bude Schengen obranným valem, nebo nic neznamenající hranicí?
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Bohuslav Chalupa, poslanec ANO
reklama

Uplynulé dva roky nebyly pro sesterské strany CDU a CSU vůbec jednoduché, připustila německá kancléřka a šéfka křesťanských demokratů (CDU) Angela Merkelová na sjezdu Křesťanskosociální unie (CSU) v bavorském Norimberku. O to důležitější podle ní je, že nyní obě strany mají shodu na tom, jak postupovat v migrační politice, která je dlouho dělila.

Nevím, jak dalece nebyly jednoduché pro Německé politické elity, skutečností je, že uplynulé 2 roky především nebyly jednoduché, zejména z bezpečnostního pohledu, pro Evropu jako celek. A to hlavně díky doposud nijak nerozklíčované a dle mého názoru zcela nezodpovědné úloze Německa v oblasti migrační politiky. To bohužel madam Merkel "zapomněla" dodat. Nejen z prostředí vysokých pater EU politiky, ale i ze zámoří je situace hodnocena a posuzována premisou, že jde o humanitární krizi a že my (střední a východní Evropa) toto hodnocení nevnímáme zcela správně. Že jde i o humanitární krizi, to lze bez pochyb přijmout, nicméně pro mne, jako obyvatele střední Evropy, je celý problém primárně a zásadně problémem bezpečnostním a teprve poté humanitárním. Že to tak vnímám, že nás je velmi mnoho, kteří to tak vnímají, není mou vinou, ale evidentní vinou těch, kteří řešení humanitární krize nepodřídili především otázce zajištění bezpečnosti svých vlastních obyvatel a to právě i v humanitárním rozměru - oběti teroristických útoků už nám k tomu bohužel nic neřeknou. Pak se skutečně nelze nijak divit vzrůstajícímu odporu evropské veřejnosti vůči nesmyslným kvótám a dalším "vynálezům" z dílny Evropské komise, jejíž nejvyšší reprezentant, pan Juncker s arogancí sobě vlastní klidně prohlásí, že nechápe, proč je kolem kvót takový poprask a emoce.

A právě v tom to vězí - ti co mají na starost naší bezpečnost, evidentně NECHÁPOU O CO JDE. Je zde údiv a obava ze vzrůstu vlivu extrémistických politických sil? Proč asi? V této souvislosti si neodpustím okomentovat i zajímavý a nový postoj vskutku politického velikána pana D.Tuska, který náhle procitl a zčistajasna usoudil, že "uprchlické kvóty" jsou omyl. Jinými slovy - celé roky nám lhali, celé roky jsme vystaveni dezinformacemi produkovanými lidmi, kteří neustále vykřikují, že dezinformacím musíme čelit - jen z důvodu špinavého politikaření, individuálních a jen sobě prospěšných zájmů?! Jen kvůli udržení si dobře honorovaného postavení v politickém a ekonomické prostředí EU? Ano, není třeba pochybovat, jsme trvale vystaveni hybridní válce - ale kým a proti komu je vlastně vedena?! Doposud jsme svědky, fakticky, pouze různých nesmírně drahých a přitom zbytečných summitů, kde bezpečnostně a branně nekompetentní, ale šťastně se umívající politici soutěží ve verbálních cvičeních na témata typu „budování společných evropských ozbrojených sil“....tedy z vojenského pohledu naprostého nesmyslu v době, kdy léta spolupracujeme a učíme se být součástí kolektivní obrany v NATO, do kterého ale nejsme schopni!!! investovat ani to, k čemu jsme se zavázali? A bohužel je nutné poznamenat, že jde bohužel zároveň i o vojenské uskupení – finančně značně náročný kolektivní obranný nástroj - který ale v obranně Schnegenského prostoru, obrany ohroženého jihu Evropy, provádí pouze kosmetické "pozorování" darebáků obchodujících s moderními otroky! A tyto "elity" chtějí budovat něco dalšího?! Podobné „vize“ mohou vyslovovat skutečně jen "odborníci" typu pana Junckera madam Merkel či madam Mogherini (...pana Sobotku nevyjímaje...). Nebo má někdo z těchto politiků v úmyslu zrušit NATO a náhradou budovat něco jiného? Pak by to jistý smysl dávalo - ale nikdo z nich nic takového nevyslovil!

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Co se politicky a mocensky odehrává v Německu, je věc Německa a německých občanů...ale jen do jisté míry. Je nejvyšší čas, aby se zkonsolidoval a sjednotil postup těch členů EU a NATO, kteří branné a bezpečnostní problémy v unii vnímají odlišně od Německé a Francouzské politické reprezentace. Aby vytvořili názorovou, odbornou a politickou oponenturu, prosadili na úrovni EU skutečně kompetentní a pro Evropany potřebný bezpečnostní program a ten pak společně a urychleně i realizovali. Jen na okraj - dnes jsem se dočetl, že Německé zpravodajské služby identifikují cca 750 osob, pravděpodobných teroristů a to i mezi "příchozími" ženami a dětmi. A co bude dál....? Budou vyhoštěni, umístěni do detence? Nikdo neví, humanitárně, politicky korektně se „odvážně“ čeká na další zavražděné?

Kdy konečně bude učiněno to, co mělo být učiněno už dávno v souladu s tím, že o hranicích se nediskutuje, ty se hájí zbraněmi a silou - jinak jsou veškeré řeči o úsilí zajistit blaho vlastních občanů na dvě věci. Přijde další krize, ale nikdo neprovádí preventivní opatření v době, kdy je relativně klid – až to přijde, tak nás čeká opět jen údiv a pak už jen nářek.

Mimochodem, jedna z věcí, která zásadním způsobem ovlivňuje schopnost EU reagovat na mimořádné, krizové situace je aktuální úroveň CIVILNÍ OBRANY. Ta je v současném stavu jaká? No ŽÁDNÁ!!! V roce 1989, po pádu Železné opony a s ukončením "studené války" Evropská politická reprezentace s bohorovností sobě vlastní usoudila?!, že už bude jen dobře a civilní obrana jako taková byla napříč EU totálně zlikvidována...nedej bože aby nastal "blackout", nebo něco podobného. A integrální součástí takových schopností, civilní obrany obecně je i zavedení branné přípravy mladé generace do škol... 

Česká republika díky řadě odborníků má, pokud jde o spoluúčast na všestranném zvýšení a zajištění bezpečnosti osob, žijících uvnitř Schengenské hranice, má co nabídnout - tak, aby pro kohokoliv, kdo nectí naše pravidla a způsob života, byl Schengen nikoliv pomyslnou směšnou hranicí, ale nepřekonatelným obranným valem (za příměr lze zvolit Hadriánův val).... Jsem velmi zvědav, jak bude tato naše ochota, odhodlání, znalosti a schopnosti reálně využity v rámci Evropského společenství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berg (Zelení): Teď je klíčové, aby Andrej Babiš tuto příležitost nezmařil

11:30 Berg (Zelení): Teď je klíčové, aby Andrej Babiš tuto příležitost nezmařil

Komentář na facebookovém profilu k plánu na obnovu Evropy po krizi, který představila Evropská komis…