Charanzová (ANO): Popisky na masných výrobcích budou podrobnější - ocení to spotřebitel?

18.02.2015 17:21

Evropský parlament schválil rezoluci s návrhem na rozšíření povinnosti informovat spotřebitele o složení zpracovaných masných výrobků. Europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO2011) vysvětluje, proč hlasovala proti:

Charanzová (ANO): Popisky na masných výrobcích budou podrobnější - ocení to spotřebitel?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová
reklama
Nemyslím, že popis výrobku dlouhý jak výčet publikací Lonely Planet, pomůže spotřebiteli posoudit kvalitu zboží či jeho bezpečnost. Legislativa by navíc zatížila zejména menší výrobny další administrativou a náklady.
 
Evropský parlament bude posuzovat návrhy v několika variantách, podle kterých by se v různém rozsahu rozšířila povinnost výrobce informovat spotřebitele zejména o původu jednotlivých složek masného výrobku, a to včetně místa narození zvířete, chovu, jeho porážky, zpracování apod.
 
Trend z posledních let je jasný – poskytnout zákazníkovi co nejvíce informací o jakémkoli produktu. S tím lze obecně souhlasit, je ale nutné případy posuzovat individuálně. Jestli budeme párky balit do plachty, aby téměř laboratorní popis obsahoval vše potřebné, informaci o kvalitě to spotřebiteli stejně nezajistí. Nové značení by ale zcela jistě znamenalo další administrativu pro firmy – pro ně vyšší náklady, pro zákazníka vyšší cena.
 
Doufala jsem, že zvítězí zdravý rozum a podrobné značení zůstane na dobrovolném rozhodnutí výrobce. Ponechme to jako konkurenční výhodu u zákazníků, kteří z nějakého důvodu podrobné informace požadují. Systémovou regulaci nařízenou shora ale považuji v tomto případě za nešťastnou.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ANO
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Virus dal mezičas plně se věnovat rodinám. Jsou základem národního státu

13:21 Kobza (SPD): Virus dal mezičas plně se věnovat rodinám. Jsou základem národního státu

Na nějakou dobu se rodiče učí s dětmi namísto školy, jsou terčem jejich pubertálních výjevů a výlevů…