Číp (KSČM): Kam kráčíš, planeto?

01.02.2017 4:28 | Zprávy

Podle švýcarské charity Oxfam odpovídá majetek osmi nejbohatších lidí světa majetku 3,6 miliardy těch nejchudších na naší planetě, což je zhruba polovina všech obyvatel.

Číp (KSČM): Kam kráčíš, planeto?
Foto: kscm.cz
Popisek: René Číp

Tuto zprávu jsme mohli v minulém týdnu zachytit v našich médiích. Tento poměr se prý stále zhoršuje a za poslední rok se změnil velmi výrazně, neboť ještě loni prý tuto polovinu vyvažovalo až 62 nejbohatších.

Zároveň s touto velmi nepříznivou zprávou se objevilo ihned mnoho komentářů »renomovaných« odborníků, kteří tuto zprávu strhali, neboť podle jiných čísel se naopak globální chudoba ve světě postupně vytrácí. Svobodné trhy a globální kapitalismus prý jenom za poslední rok pomohly 100 milionům lidí z chudoby a za posledních 25 let se prý poměr chudých snížil z 37 procent v roce 1990 až na necelých deset procent v roce 2015.

Člověk neznalý poměrů by si asi řekl, že zde platí jakási »nepřímá úměrnost«, při které s klesajícím počtem osob potřebných k vyvážení majetku těch nejchudších klesá i chudoba těch nejchudších, a ti vlastně bohatnou. To mi přijde jako nějaké perpetuum mobile. Teoreticky možné by to bylo pouze v případě, že naše planeta by byla schopna poskytovat stále více a více ze svých zdrojů, což se ale nezakládá na pravdě. Pokud to tak v některých případech je, jedná se o drancování nerostných zdrojů a jednoznačné »žití na dluh«. Většinou to tak zřejmě nebude a v některých číslech musí být chyba.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Zdravé školní jídelny a kvalitní výživa od útlého věku

Jsem jedině pro, ale uvědomujete si, že právě zdravou stranu si čím dál víc lidí nemůže dovolit? Vždyť už teď řada rodičů nemá ani peníze na školní obědy, a jestli by byli kvalitnější, což jsem pro, asi by byli i dražší, a tím pádem na ně nebude mít ještě víc lidí. Nebo máte snad řešení? Jaké?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Talíř (KDU-ČSL): Politiku beru jako službu

20:30 Talíř (KDU-ČSL): Politiku beru jako službu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám