DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k návrhu na povolení odstřelu vlků

10.09.2019 15:05 | Zprávy

Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT je pobouřena návrhem Myslivecké komise Agrární komory ČR na povolení odstřelu vlků. Jde o zvláště přísně chráněný druh a v ČR jich žije pouze kolem 60 kusů.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k návrhu na povolení odstřelu vlků
Foto: DSZ
Popisek: DSZ - Za práva zvířat - logo

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT zásadně nesouhlasí s vybíjením vlků, ať už jsou záminky jakékoliv.  Vlk do naší přírody patří a nemáme právo ho vyhubit.  Vlci jsou trnem v oku myslivcům a někteří z nich je považují za škodnou, ve svých revírech je nechtějí a požadují povolení k odstřelu.  Důvodem není jen averze, ale také touha po trofeji.   Myslivců je přitom v ČR skoro sto tisíc a vlků kolem šedesáti.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT poukazuje na to, že lze účinně bránit hospodářská zvířata například vycvičenými ovčáckými psy, ploty, elektrickými ohradníky či jinými zabezpečeními a preventivními opatřeními.  Škody, které vlci způsobí, chovatelům nahradí stát.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT nechápe uvažování Myslivecké komise AK ČR, která na jedné straně prosazuje potřebu snižování stavů spárkaté zvěře, která působí škody na porostech, a zároveň chce vystřílet vlka, který je predátorem vysoké zvěře.

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT připomíná, že vlci byli odnepaměti součástí naší krajiny a našich lesů.  Vlci žili na území Česka v hojném počtu do konce 17. století, poté jejich stav klesal kvůli lovu, až byli na přelomu 19. a 20. století zcela vyhubeni.  Poslední vlk na Šumavě byl zastřelen 2. prosince 1874 a v Beskydech 5. března 1914, kde na místě této smutné události má onen vlk dokonce pomník.  Když se k nám  po více jak sto letech, v některých krajích více jak po dvou stech letech, tato krásná šelma opět vrátila, rovnalo se to zázraku, kvitovaného odbornou i laickou veřejností.  Je tragické a nestoudné, že dnes, několik let po jeho návratu do české krajiny zaznívají hlasy o znovuvybití.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Na jakou další válku se podle vás chystá Rusko?

Proti komu? Popisujete také, jaký prospěch má pro Trumpa Rusko, jaký prospěch má ale z toho, že je proti Evropě? Nebo myslíte, že to dělá kvůli tomu, aby si Putina víc naklonil? Horáková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Přijetí eura je naší prioritou. Rok 2030

16:04 Ministr Rakušan: Přijetí eura je naší prioritou. Rok 2030

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přijetí eura.