Dlabajová (ANO): Prosazuji nový přístup k evropskému rozpočtu

7. 4. 2016 13:14

Hospodaření Evropské komise za rok 2014 ve výši 142,5 mld EUR bude ve čtvrtek 7. dubna schvalovat Výbor pro rozpočtovou kontrolu (CONT) v Evropském parlamentu v Bruselu.

Dlabajová (ANO): Prosazuji nový přístup k evropskému rozpočtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martina Dlabajová, europoslankyně za hnutí ANO

Česká europoslankyně Martina Dlabajová je zpravodajkou této zprávy o udělení absolutoria zvané „discharge“ a usiluje v ní o zásadní změnu některých stereotypů.

„Celkový přístup k využívání prostředků z rozpočtu Evropské komise by se měl stát silnou stránkou evropské integrace. Nejen v tom, na co bude rozpočet využíván, ale hlavně podle jakých pravidel a kritérií budou tyto výdaje vůbec vynakládány,“ okomentovala svůj postoj k hodnocení hospodaření Evropské komise Dlabajová.

Hlavní snahou M. Dlabajové, místopředsedkyně CONT, je změna způsobu nahlížení na evropský rozpočet a jeho větší flexibilita v návaznosti na aktuální potřeby EU. „Výdaje by měly mířit na jasně zdůvodněné prioritní potřeby, které se pokud možno týkají celoevropských témat, a nikoliv na suplování ryze národních problémů,“ domnívá se zpravodajka. Pouhé sledování formálních kritérií je podle Dlabajové zcela nedostatečné pro komplexní posouzení efektivnosti a účelnosti vynaložených prostředků. „Silnější zaměření na výkonnost a výsledek pochopitelně neznamená podceňování zákonnosti a procesní správnosti. Důraz na soulad s právními a procesními pravidly nesmí být upozaděn,“ zdůraznila.

Prostředí EU se zásadním způsobem mění

Posun směrem k výkonnostně orientovanému Rozpočtu EU nemůže být také učiněn jako jednorázový krok. „I když má doporučení se týkají zprávy o hospodaření za rok 2014, mělo by se jednat o kontinuální proces změny a dlouhodobé snahy měnit zaběhnuté stereotypy,“ podotkla M. Dlabajová. Jak dodala, identifikace skutečných efektů využívání rozpočtu EU, měřená relevantními makroekonomickými ukazateli, se stává předmětem všech politických úvah o rozpočtové politice EU současnosti.

Prostředí EU se zásadním způsobem mění a po velké ekonomické krizi se otevírají nová témata, která má smysl řešit na úrovni EU jako celku. Například energetická unie, bankovní unie, kapitálový trh, mobilita nebo digitální trh. „Na akutní migrační problém a potřebu společně bojovat proto terorismu evropský rozpočet v hodnoceném období bohužel adekvátně nereagoval,“ uzavřela M. Dlabajová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Divadýlko před volbami

15:20 Senátor Valenta: Divadýlko před volbami

Komentář na facebookovém profilu k výzvě hnutí Žít Brno přijmout desítky migrantů