Farský (STAN): Prezident má spojovat, ne škodit

07.10.2017 18:15

Starostové a nezávislí nesouhlasí se posílením kompetencí prezidenta, o které si řekl Miloš Zeman. „Rozšiřovat jeho stávající pravomoci by vedlo maximálně k destrukci našeho ústavního pořádku,” říká lídr Starostů Jan Farský. STAN proto ve středu na plénu Senátu předloží ústavní novelu, která nastavuje prezidentovi jednoznačné mantinely.

Farský (STAN): Prezident má spojovat, ne škodit
Foto: TOP09
Popisek: Poslanec Jan Farský

Prezident má spojovat, ne škodit. To se o při vší úctě o Miloši Zemanovi, který dle svých vlastních slov konzumuje alkohol s neutuchající chutí, říci nedá. Proto Starostové a nezávislí kategoricky odmítají možnost, aby měl prezident zákonodárnou pravomoc nebo se ztěžovala možnost přehlasovat jeho veto.

„Ze zkušeností s prvním přímo voleným prezidentem vyplývá, že rozšiřovat jeho stávající pravomoci by vedlo maximálně k destrukci našeho ústavního pořádku. Jsme toho názoru, že některé pravomoci prezidenta by měly naopak být jasně ohraničeny, aby nedocházelo ke zneužívání bílých míst tak, jak to Miloš Zeman předvedl už několikrát,“ říká lídr STAN Farský.

„Na příštím jednání Senátu předložíme novelu Ústavy, která jednoznačně definuje postup při rozpouštění vlády, jmenování premiéra a členů bankovní rady. Novela rovněž bude obsahovat možnost zrušení prezidentské amnestie Senátem, pokud by amnestie odporovala demokratickým principům naší země,“ dodává Farský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luzar (KSČM): Z dobrovolných údajů vymizela úplně náboženská víra

15:49 Luzar (KSČM): Z dobrovolných údajů vymizela úplně náboženská víra

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 29. ledna 2020 k návrhu zákona o sčítání lidu, domů a o zm…