Ferjenčík (Piráti): Při jednání bohužel byla zcela evidentní generační propast mezi námi a Babišem

08.10.2015 16:31

Piráti „lobbovali“ u ministra Babiše vě věci cenzury internetu v rámci návrhu „zákona o hazardu“

Ferjenčík (Piráti): Při jednání bohužel byla zcela evidentní generační propast mezi námi a Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík, lídr pardubického kraje

Pirátská strana se v minulých dnech ostře ohradila proti vládnímu návrhu loterijního zákona. Ve svých vyjádřeních Piráti označili zákon za špatný. Hlavní výhrada Pirátů jsou dva skandální paragrafy (82 a 84) týkající se cenzury internetu ve formě seznamu zakázaných stránek spravovaném ministerstvem financí  a přenesení odpovědnosti za přenášený obsah a povinnosti blokování na poskytovatele internetového připojení.

Ze stejného důvodu Piráti již dříve úspěšně bojovali proti obdobným novelám, a to jak z dílny poslance Farského, který přístup Pirátů nakonec pochopil a dnes je sám aktivním kritikem cenzurních paragrafů, a následně Věcí veřejných.

Bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš oslovil zástupce vládních i opozičních stran. Schůzka s Andrejem Babišem je první, kterou se již podařilo zrealizovat.
Pražský zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík a Ivan Bartoš přijali pozvání a v den projednávání loterijního zákona ve sněmovně (8.10.) dorazili  v ranních hodinách na setkání na Ministerstvo financí, aby tam jednali nad podobou zákona nejen s ministrem Babišem, ale i s konkrétními tvůrci zákona.

Ivan Bartoš k probíhajícím jednáním říká: "Dopady navrhovaného zákona jsou zcela pod rozlišovací úroveň ministra Babiše. Jedním dechem hovoří o regulaci ve prospěch občanů a vymýcení patologického jevu hráčství, následně pak řeší pouze registrace a zdanění firem, které v hazardu podnikají. Obecně mu asi vadí firmy, které fungují  celosvětově, ale nedaní v České republice. Facebook, který platí daně v Irsku a stovky dalších podobných služeb, prý zatím cenzurovat nechce."

Ministr Babiš s Piráty diskutoval zhruba hodinu, jejich návrhy sice vyslechl, ale označil je za nerelevantní. Tvrzení, že cenzurní zákony mají tendenci bobtnat, jak se stalo ve Francii, nebo v Dánsku, které zástupci ministerstva financí uváděli jako příklady dobré praxe, označil v případě ČR za nepodloženou spekulaci.

Mikuláš Ferjenčík schůzku komentuje následovně: "Při jednání bohužel byla zcela evidentní generační propast mezi zástupci Pirátů a panem ministrem. Bohužel se nám Andreje Babiše nepodařilo přesvědčit, že samotný princip, kdy má stát vytvářet seznam webových stránek, na které se čeští občané nesmějí dostat, je zcestný. Pan ministr o Internetu uvažuje pouze jako o trhu, který je potřeba regulovat a danit. Širší souvislosti fenoménu svobodné celosvětové sítě rovných s rovnými mu unikají."

Piráti usilují o vyškrtnutí cenzurních paragrafů 82 a 84 z návrhu zákona a pokud se jim o nutnosti tohoto kroku nepodaří  přesvědčit sněmovní většinu, budou mobilizovat veřejnost stejně jako v minulosti. Petici Internet bez cenzury již podepsalo přes 18 000 lidí.

Spolu s Piráty se proti zákonu postavilo například i Sdružení pro internetový rozvoj SPIR.

Odkazy:

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Schrek: Do školy na kole, elektrokola bude možné nabít díky střešní fotovoltaice

23:08 Hejtman Schrek: Do školy na kole, elektrokola bude možné nabít díky střešní fotovoltaice

Žáci pelhřimovského gymnázia a obchodní akademie mohou na jaře vyrazit do školy na kole. V areálu no…