Fiala (ODS): Vláda se musí připravit na všechny varianty brexitu

22.01.2019 15:42

Návrh ministra vnitra o postavení britských občanů v České republice po odchodu Velké Británie z EU považuje ODS za velkorysý. Podle občanských demokratů je taková velkorysost na místě.

Fiala (ODS): Vláda se musí připravit na všechny varianty brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

Předseda ODS Petr Fiala bude ale od jednotlivých členů vlády chtít slyšet, co dělají pro to, aby měli stejné postavení také Češi žijící ve Velké Británii a jak se vláda připravuje na možnost brexitu bez dohody. Fiala předpokládá, že na tyto body přijde řeč právě v průběhu projednávání zákona postavení Britů v ČR.

„Poslanecká sněmovna bude projednávat návrh ministra vnitra o postavení britských občanů v České republice po odchodu Velké Británie z EU. Z české strany je to velkorysý návrh a my si myslíme, že velkorysé návrhy jsou namístě. Zároveň ale chceme vědět, jak jsou vyjednané reciproční záruky od britské strany k postavení vůči českým občanům žijícím ve Velké Británii?

Stejně tak chceme vědět, jak naše vláda připravuje Českou republiku na případný tzv. tvrdý brexit. Neboť je to stále jedna z možností, která může nastat. Proto ODS vyzývá vládu a zvláště ministra zahraničí, abychom se bodu, který předkládá ministr vnitra, věnovali i v širších souvislostech.

ODS bude chtít od ministra zahraničí a případně dalších členů vlády odpověď na 2 zásadní otázky:

1) Jakým způsobem jsou předjednaná práva a postavení českých občanů po případném tvrdém brexitu.

2) Jakým způsobem se vláda připravuje na možnost odchodu Velké Británie z EU bez dohody, jaké jsou odhadované důsledky, ve kterých oblastech se dá očekávat přechodná krizová situace a co umíme udělat pro její zmírnění.

Zároveň se ptám pana premiéra, proč nedrží své slovo, že bude zahraniční a evropskou politiku konzultovat s předsedy všech sněmovních politických stran. Protože od první společné schůzky, kterou jsem inicioval, uběhlo již 10 měsíců. A u jakého jiného tématu, než jsou dopady vystoupení Velké Británie z EU, bychom měli hledat shodu,“ řekl Petr Fiala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ferjenčík (Piráti): Asi budeme muset ty důchody financovat jinak

20:12 Ferjenčík (Piráti): Asi budeme muset ty důchody financovat jinak

Komentář na facebookovém profilu ke kauze lithium