Fischerová (ODS): Zástupci zahraničních výborů Visegrádské skupiny jednali v Bratislavě

02.03.2015 9:36

Jako místopředsedkyně Zahraničního výboru PS PČR jsem se zúčastnila jednání Visegradské skupiny v Bratislavě ve dnech 24. a 25. 2. 2015. Současně v Bratislavě jednali zástupci hospodářských výborů národních parlamentů na téma energetické bezpečnosti.

Fischerová (ODS): Zástupci zahraničních výborů Visegrádské skupiny jednali v Bratislavě
Foto: ods.cz
Popisek: Poslankyně za ODS Jana Fischerová
reklama

Hlavním tématem našeho setkání byla bezpečnostní situace nejen států V4, ale i celé Evropy. Velmi živě se diskutovalo o situaci na Ukrajině, odsouzení anexe Krymu, t.j. porušení mezinárodních smluv. Zástupci jednotlivých národních parlamentů se shodli na tom, jak moc je důležitá spolupráce V4 na úrovni národních parlamentů, vlád a prezidentů. Síla celé V4 je podstatná při prosazování společných cílů v rámci Evropské rady.

Na závěr jednání jsme přijali závazek další úzké spolupráce s tím, že v polovině roku 2015 přejímá předsednictví Česká republika. Potvrdili jsme vůli pokračovat dále v projektu tzv. Východního partnerství – toto bylo odsouhlaseno v rámci EU v roce 2009, kdy EU předsedala Česká republika. Odsouhlasili jsme jednotný pohled na závěry a implementaci jednání Minsku II. Podporujeme, aby mezinárodní instituce, jako např. OECD držely stálý dohled nad situací na Ukrajině.

Aliance států V4 byla inspirována již setkáním tří králů v maďarském městě Visegrád v roce 1335. Novodobě došlo k obnovení spolupráce 15. 2. 1991, kdy ČSFR zastupoval prezident Václav Havel.

Po rozdělení ČSFR se označení aliance změnilo na Visegrádská čtyřka (V4), jelikož členství se převedlo na oba nástupnické státy Česko i Slovensko.

Po přijetí všech čtyř zemí do Evropské unie dne 1. května 2004 ještě více vzrostly zahraničně-politické aktivity tohoto spolku a skupina se zaměřila na prosazování spolupráce a stability v širším regionu Střední Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Fischerová - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Vláda už teď nevystačí s PR o rouškách, které si lidi sami ušili

13:36 Fiala (ODS): Vláda už teď nevystačí s PR o rouškách, které si lidi sami ušili

Projev na 43. schůzi Poslanecké sněmovny 7. dubna 2020 k návrhu vlády na vyslovení souhlasu Poslanec…