Hajdušek (ODS): Jihočeský kraj chce svým občanům ukázat, jak hospodaří

3. 5. 2021 19:09

Ještě přehlednější a srozumitelnější formou chce Jihočeský kraj informovat občany o svém hospodaření. Připravuje proto zcela nový rozklikávací rozpočet.

Hajdušek (ODS): Jihočeský kraj chce svým občanům ukázat, jak hospodaří
Foto: ODS
Popisek: ODS
reklama

Každý tak bude moci ze svého počítače na webových stránkách kraje zjistit všechny potřebné informace o tom, jak kraj hospodaří, co objednal a zaplatil.

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

2%
97%
1%
hlasovalo: 1543 lidí

„Zájemce o hospodaření kraje se bude pohybovat v daleko přehlednější aplikaci. Veškeré výdaje uvidí rozepsané až do úrovně faktur a bude si tak moci udělat představu o tom, jak kraj hospodaří, co si objednává a za jaké služby nebo zboží platí,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast financí Tomáš Hajdušek, podle něhož na vývoji zcela nové aplikace kraj spolupracuje s firmou, která už kraji dodává ekonomický systém. Díky tomu se sníží základní pořizovací cena na cca 66 tisíc korun s ročními udržovacími poplatky okolo 10 tisíc korun. „Kvůli dosažení větší transparentnosti a komfortu pro veřejnost jsme se navíc rozhodli ještě 25 tisíc korun připlatit za rozšířenou verzi,“ dodal Hajdušek s tím, že nová funkcionalita umožní rozkliknout výdaje až na jednotlivé faktury jednoduše přímo z dané oblasti.

Původně se přemýšlelo o pouhém rozšíření stávající aplikace rozklikávacího rozpočtu, který je v současnosti na webu Jihočeského kraje. To však bylo podle náměstka Hajduška řešitelským týmem zavrženo. Stará aplikace by totiž nedokázala zpříjemnit a zjednodušit uživatelské prostředí tak zásadním způsobem, jak nová krajská koalice svým voličům deklarovala. Kraj proto zvolil nové koncepční řešení. To bude na webových stránkách kraje implementováno ve dvou etapách. První bude realizována do poloviny roku 2021 a veřejnost ji bude moci zkoušet a porovnávat i s původní variantou rozklikávacího rozpočtu. Druhá etapa bude hotova nejpozději do konce roku 2021 a nabídne možnost jednoduchého prokliku z oblasti výdajů na detail faktur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Evropská unie z hlediska struktury svého fungování, si dává načas

17:08 Premiér Babiš: Evropská unie z hlediska struktury svého fungování, si dává načas

Odpověď na interpelaci poslankyně Kovářové na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 6. května ve věci covid…