Hamáček (ČSSD): Prosadili jsme růst platů pro zaměstnance veřejného sektoru

01.09.2018 19:50 | Zprávy
autor: PV

Tlak ČSSD při vyjednávání o růstu platů ve veřejném sektoru se vyplatil. Na platy státních zaměstnanců půjde v příštím roce o 3 miliardy korun více, než původně navrhovalo hnutí ANO. Tarifní složka platu tak vzroste o 4 procenta, další navýšení se promítne v pohyblivé složce. Celkový růst přesáhne procentuální hranici 8 procent.

Hamáček (ČSSD): Prosadili jsme růst platů pro zaměstnance veřejného sektoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

ČSSD bude nyní prosazovat přijetí vládního nařízení, aby se finanční prostředky dostaly k těm nejhůře placeným zaměstnancům a pracovníkům na nejnižších pozicích. Již dříve se ČSSD podařilo prosadit, aby platy učitelů od příštího roku vzrostly o 15 procent a nepedagogických pracovníků ve školství o 10 procent.

„Já dohodu pokládám za velmi dobrou. Oproti původnímu návrhu, který byl na stole, je to navýšení prostředků o 3 miliardy korun, to znamená, je to podstatný nárůst. V průměru je to lehce přes 8 procent. Zásadní je, že je to dobrá zpráva pro všechny zaměstnance. My jsme se snažili v rámci jednání o to, aby se navýšení co nejvíce dotklo těch, kteří mají nižší příjmy," řekl na tiskové konferenci předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Dlouhodobě ČSSD zdůrazňuje, že v době rostoucí ekonomiky a poptávce privátního sektoru po nových zaměstnancích je nutné udržet kvalitu a rozsah veřejných služeb. Právě férové a slušné platové podmínky pro zaměstnance státu mohou zabránit jejich odchodu. Ve státní správě pracují většinou lidé s vysokoškolským vzděláním, přitom mnoho z nich má nižší finanční ohodnocení než zaměstnanci v supermarketu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

16:18 Rajchl (PRO): Ústavní soud porušil zákon

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k verdiktu Ústavního soudu stran kompetenční žaloby p…