Hamáček (ČSSD): Zákon obsahuje směrnici o využívání údajů jmenné evidence cestujících v letecké dopravě za účelem boje proti terorismu

05.12.2018 12:07

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 5. prosince 2018 ke změně vládního návrhu zákona o zpracování osobních údajů.

Hamáček (ČSSD): Zákon obsahuje směrnici o využívání údajů jmenné evidence cestujících v letecké dopravě za účelem boje proti terorismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Děkuji. Vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já bych velmi stručně představil návrh změnového zákona k zákonu o zpracování osobních údajů. Tento návrh byl zpracován Ministerstvem vnitra ve spolupráci s řadou ministerstev, zejména Ministerstvem dopravy, spravedlnosti a financí, a tímto návrhem plníme úkol, který nedokončily minulé vlády, protože do přípravy zákona vstoupily volby. Přípravu zákona pojala vláda zodpovědně a doplňuje jej o úpravy zákonů v gesci dalších resortů, aby byl právní řád náležitě a jednoznačně v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

Tento zákon upravuje obecné výjimky z obecného nařízení, resp. předchozí zákon upravil obecné výjimky z obecného nařízení a změnový zákon naproti tomu obsahuje řadu novel, kterými se provádějí dílčí a cílené výjimky z obecného nařízení v rámci specifických předpisů. Tím je dosaženo větší právní jistoty a více vyvážené ochrany osobních údajů v konkrétních oblastech, které to potřebují. Změnový zákon také obsahuje novely, které zavádějí některé části směrnice o ochraně osobních údajů v trestněprávní oblasti. Jde o ty části, které nelze řešit společně pro všechny příslušné spravující orgány, protože tyto orgány se mezi sebou liší v povaze, úkolech, struktuře nebo postupech. To se týká zejména novel zákonů o bezpečnostních složkách a předpisů v trestněprávní oblasti a v neposlední řadě tento zákon implementuje do zákona o policii a zákona o civilním letectví evropskou směrnici o využívání údajů jmenné evidence cestujících v letecké dopravě, tak zvané PNR, za účelem boje proti terorismu.

Tento zákon projednalo šest výborů a já samozřejmě řeknu jednotlivá stanoviska k příslušným návrhům, ale obecně se dá říci, že zejména jsem připraven akceptovat návrhy výboru ústavněprávního a výboru pro zdravotnictví. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Projednávání projektové dokumentace silnice 43 se starosty bylo zahájeno

10:29 Vítková (KDU-ČSL): Projednávání projektové dokumentace silnice 43 se starosty bylo zahájeno

Jihomoravský kraj schválil Aktualizaci zásad územního rozvoje, kde je také uvedena konečná trasa sil…