Havrda (Svobodní): Povinné testování dětí ve školách

09.04.2021 21:05

Ostře protestujeme proti povinnému testování zdravých dětí ve školách. Nařízením vlády o povinném testování ve školách nelze obejít právo na ochranu zdraví a právo na vzdělání u našich dětí.

Havrda (Svobodní): Povinné testování dětí ve školách
Foto: MEDsport
Popisek: MUDr. Miroslav Havrda, MEDsport, zdravotnický expert

Jedná se o závažný zásah do práv dítěte, do práv rodičů jako zákonných zástupců a kumulativní porušování řady právních norem.

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11661 lidí

V žádném zákoně nelze nalézt právo testovat nezletilé děti a ani není komu tento příkaz uložit. Školy nemají podobná práva vůči svým žákům a pokud by byl tento příkaz uložen rodičům, museli by s tím souhlasit. Odmítnutím dítěte se nenechat testovat není ani přestupkem, neboť se tento zákon nevztahuje na děti do 15 let věku.

Ředitel(ka) školy nemá žádnou právní oporu v tom, aby byly netestované děti vyloučeny z prezenční školní docházky, ačkoli lze předpokládat, že mu (jí) tato povinnost v rozporu se zákonem může být uložena. Naopak se ředitelé či učitelé mohou dostat do rozporu se zákonem, zvláště pokud utrpí dítě testováním fyzické nebo psychické trauma.

Škola podle Zákona o veřejném zdraví (258/2000 Sb.) nesmí oddělit dítě a vyloučit ho z vyučování, pokud nevykazuje známky nemoci i když nepodstoupilo covidový test. Testování musí provádět pouze odborně způsobilé osoby, což pedagogové nejsou. Pokud budou pedagogové sami testovat, vystavují sami sebe vysoké míře odpovědnosti, které se nemohou zbavit ani tím, že pouze poslechli pokyny někoho jiného. Protiprávní jednání nemají plnit!

Škola by současně měla zajistit bezpečné prostředí, kde nehrozí vzájemná nákaza a nesmí dojít k vyzrazení údaje o zdravotním stavu testovaného dítěte.

Za jakoukoliv újmu potom nese škola a pedagogové plnou zodpovědnost.

Výše uvedená fakta svědčí o vysoké míře nekvality zpracování právních vztahů navrhovaných opatření vládou, dále svědčí o naprosté nepřipravenosti státu řešit sporné situace, který mohou být na území České republiky stovky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Piráti se začínají rozpadat

21:18 Okamura (SPD): Piráti se začínají rozpadat

Komentář na facebookovém profilu ke dvěma odchodům od Pirátů