Hejtman Kuba: Poklepáním základního kamene odstartovala stavba obchvatu obce Žár

26.03.2023 16:50 | Zprávy
autor: PV

Symbolickým poklepáním základního kamene odstartovala ve středu 22. března stavba obchvatu obce Žár nedaleko Nových Hradů.

Hejtman Kuba: Poklepáním základního kamene odstartovala stavba obchvatu obce Žár
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba

Započaly tak stavební práce na komunikaci, díky níž se řidiči v budoucnu vyhnou nejen obci, ale především úzké hrázi Žárského rybníka, která je smutně proslulá velkým množstvím dopravních nehod.  Stavbu za cca 232 milionů korun hradí kraj, který chce požádat o dotaci z Evropské unie. Hotovo by mělo být v říjnu příštího roku. 

„Absence obchvatů naše obce velmi trápí a my jsme Jihočechům slíbili, že se na jejich vybudování zaměříme. Opravdu rád proto dnes znova opakuji, že naše sliby plníme,“ uvedl hejtman Martin Kuba a připomněl, že současné krajské vedení už za dva roky svého působení na kraji stačilo zahájit stavbu obchvatu Vlachova Březí, Jižního obchvatu a Zanádražní komunikace v Českých Budějovicích. Připraveny jsou pak podle hejtmana obchvaty Blatné, Tábora, Husince, Kaplice, Srubce, Trhových Svinů, Ledenic, Dačic nebo Nové Bystřice.
  
Samotný obchvat Žáru bude ve směru od Českých Budějovic a Trhových Svin začínat před cedulí Žár. Lidé budou obec objíždět po levé straně. Přeložka povede přes mírné návrší, Žárský les a v pravotočivé, lehce padající zatáčce se bude stáčet k Žárskému rybníku a dál se napojovat na komunikaci do Nových Hradů. Více než dva kilometry dlouhý obchvat bude obsahovat i železobetonový most o délce 126 metrů. Součástí stavby jsou také tři migrační objekty pro mimoúrovňový přechod komunikace pro drobné živočichy, především obojživelníky. Dojde i k vybudování 9 nových sjezdů k pozemkům. Stavba potrvá dvě stavební sezony.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Maďarsko

Máte pravdu, že Maďaři mají s Moskvou taky špatné zkušenosti. Jak si ale vysvětlujete, že teď jsou Moskvě na ruku? Proč? Co z toho mají?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála, Richard Štěpán: Festival Dne vítězství. Oslavy bez bázně a hany. T-34 znovu na Staromáku

15:29 Josef Skála, Richard Štěpán: Festival Dne vítězství. Oslavy bez bázně a hany. T-34 znovu na Staromáku

Dnem vítězství je 9. květen. Svoboda přišla až toho rána. Do Prahy a nejen sem. Přinesla nám ji Rudá…