Hejtman Půta: Proti mafiánským praktikám dopravců budu bojovat

09.09.2020 19:43

Liberecký kraj bude uplatňovat bezmála jedenáctimilionovou náhradu škody v trestním řízení proti dopravním společnostem.

Hejtman Půta: Proti mafiánským praktikám dopravců budu bojovat
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)
reklama

Policie České republiky v současné době vede trestní řízení proti společnostem Witbystar a.s. (dříve BusLine a.s.) a ČSAD Liberec a.s. Ty jsou obviněny za spáchání trestného činu pletichy při zadávání veřejné zakázky a při veřejné soutěži na dopravní obslužnost v kraji. V polovině roku 2017 totiž měly uzavřít dohodu o společném postupu při podávání nabídek. Dohoda však měla nepochybně vliv na konečnou cenu za zajištění dopravní obslužnosti v části regionu. Tímto jednáním vznikla Libereckému kraji škoda 10.938.427,30 korun, který ji bude uplatňovat v probíhajícím trestním řízení.

V roce 2017 se na základě dohody vlády s odbory musely zvýšit mzdy řidičů v autobusové dopravě. Hlavní dopravci – ČSAD Liberec, BusLine a ČSAD Česká Lípa – tehdy vypověděli smlouvy. S českolipským dopravcem se Liberecký kraj shodl na kompromisu, v případě společností BusLine a ČSAD Liberec tomu tak nebylo. „Jak ukazuje obvinění, se kterým jsme se jako zástupci hlavního akcionáře seznámili, postupovaly BusLine a ČSAD Liberec v Jednacím řízení bez uveřejnění po vzájemné dohodě. Pokud by totiž žádná dohoda neexistovala a probíhala by normální soutěž mezi dvěma uchazeči, byla by konečná cena nižší. Proto se Liberecký kraj připojuje k trestnímu stíhání a vymáhání náhrady škody, která kraji vznikla a jež činí bezmála 11 milionů, když pod tlakem přistoupil na prokazatelně nevýhodnou cenu firmy BusLine. Rozhodně budu jako hejtman bojovat i nadále proti těmto mafiánským praktikám, které se snaží ovládnout více než 300 milionů z rozpočtu kraje určených na zajištění veřejné autobusové dopravy,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Základem pro výpočet škody je rozdíl mezi „vysoutěženou“ cenou ve výši 34,78 Kč/km (nabídka podaná BusLine pro oblast Východ v rámci Jednacího řízení bez uveřejnění) a maximální možnou navýšenou cenou ve výši 33,83 Kč/km, kterou Liberecký kraj jako zadavatel na základě svých výpočtů předpokládal. Pokud se tento nelegálně dosažený rozdíl, tedy 0,95 Kč/km, vynásobí součtem výkonů, které dopravce BusLine prováděl za celé období platnosti smlouvy (od 1. 6. 2017 do 19. 4. 2019) a jež byly 11.514.134 kilometrů, činí celková škoda způsobená kraji 10.938.427,30 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

22:24 Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Zničené stromy a popálený trávník od venčení psů. Městská zeleň Znojmo musela v letošním roce pokáce…