Hejtman Vondrák: Koronavirus upozornil na potřebu sounáležitosti a soudržnosti

05.09.2021 9:31 | Tisková zpráva

Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2020 a titul Osobnost Moravskoslezského kraje byly předány na včerejším galavečeru v ostravských Dolních Vítkovicích. Osobností kraje se stala spisovatelka Karin Lednická.

Hejtman Vondrák: Koronavirus upozornil na potřebu sounáležitosti a soudržnosti
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

„Téma společenské odpovědnosti získalo v posledním roce mnohem větší váhu. Náročné období pandemie vyžaduje od nás všech velkou dávku respektu, ochoty a zájmu o své okolí a o aktuální dění. Koronavirus upozornil na potřebu sounáležitosti a soudržnosti. Proto možná intenzivněji než kdy dřív, cítím potřebu těmto společensky odpovědným firmám, obcím, živnostníkům a dobrovolníkům poděkovat,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Cenu za společenskou odpovědnost opět vyhlásila Rada Moravskoslezského kraje spolu s Radou kvality České republiky. Ocenění má vyzdvihnout a poděkovat podnikatelským subjektům a organizacím za to, že dělají pro kraj a pro občany více, než jim ukládá legislativa. Hodnotící komise u soutěžících posuzovala řadu sociálních, environmentálních i ekonomických ukazatelů. Zaměřila se mimo jiné na jejich vztah k okolí a jeho sociálním potřebám, podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných i osob se změněnou pracovní schopností.

Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost byly v Moravskoslezském kraji uděleny podvanácté. Čtvrtým rokem předal hejtman titul Osobnost Moravskoslezského kraje. „Rozhodně je na místě, abychom vyjádřili uznání a respekt významným osobnostem, které jsou pro náš region důležité. Nehledáme šampiony nebo slavné vynálezce, chceme upozornit i na výjimečné osobnosti, které se o rozvoj našeho kraje zasloužily pomocí druhým, dlouholetou prací nebo třeba statečností. Prvním oceněným byl politický vězeň Zdeněk Eliáš, pak Jiří Michálek, který stál u proměny Dolních Vítkovic. Loni mi bylo ctí ocenění předat Evě Šeinerové - umělecké vedoucí sborového studia Permoník, kterým prošly stovky dětí. Letos jsem s velkou radostí cenu předal spisovatelce Karin Lednické, která svou románovou sérií Šikmý kostel významně proslavila území bývalého Těšínska, uchvátila čtenáře v celém Česku,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Stejně jako loni byly uděleny ceny ve čtyřech kategoriích dále rozdělených podle velikosti. Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost získaly podnikatelské subjekty, obce, organizace veřejného sektoru, vyhodnocena byla i kategorie pro mikropodniky, živnostníky a spolky a poprvé byl oceněn také dobrovolník. V kategorii obce zvítězily Staré Hamry, v kategorii obcí s rozšířenou působností v Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2020 získal Městský obvod Slezská Ostrava.

Z firem do padesáti zaměstnanců obsadil první místo Hotel Mercure Ostrava Center. V kategorii do 250 zaměstnanců zvítězili stavaři, ryze česká firma společnost HSF System. Absolutním vítězem v kategorii firem nad 250 zaměstnanců se stal největší poskytovatel nájemního bydlení v České republice HEIMSTADEN Czech s.r.o.

Anketa

Co si myslíte o slovním útoku Andreje Babiše mladšího?

hlasovalo: 18106 lidí

V kategorii organizace veřejného sektoru získaly 1. místo nezisková organizace Péče srdcem (podkategorie do 50 zaměstnanců) a Mendelovo gymnázium Opava (podkategorie nad 50 zaměstnanců).

Vyhodnocena byla i kategorie pro mikropodniky, živnostníky a spolky. Cenu obdržel Nadační fond Kousek po kousku.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák letos poprvé ocenil i dobrovolníka. Cenu získal Lukáš Guřan, který se zapojil do projektu BoSmePartyja.

Osobností Moravskoslezského kraje za rok 2020 se stala spisovatelka Karin Lednická.

Autorem plastiky „Stabilitate Mentis“, kterou získali vítězové Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost, je ostravský sochař Jan Šnéberger. Je vytvořena z barevného křišťálu a mosazi. Svým tvaroslovím odkazuje k symbolu vah, které jsou atributem spravedlnosti a neměnné hodnoty. Sérii tvoří ručně vyráběné artefakty. Každý kus se od druhého liší v drobných detailech, což podtrhává jejich jedinečnost.

Cena pro vítěze ankety Osobnost Moravskoslezského kraje vyobrazuje Strom. Jeho kmen je symbolem stability a historie regionu, koruna stromu symbolizuje jeho růst, košatost a pestrost. Cenu vytvořili studenti a pedagogové dvou ostravských škol. Výtvarný návrh ceny zpracoval Karel Ohera, student oboru Socha Design Prostor Střední odborné školy umělecké a gymnázia. Bronzový odlitek zhotovil Václav Merta, student doktorandského studia oboru Moderní metalurgické technologie VŠB-TUO.

Ocenění pro Dobrovolníka je dílem designéra Radka Leskovjana, vyrobeno ze dřeva a kovu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Kulhánek: Vyzval jsem ke zmírnění napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

15:02 Ministr Kulhánek: Vyzval jsem ke zmírnění napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

Komentář na facebookovém profilu k zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.