Hejtman Zimola: Nové návštěvnické centrum u Kvildy víc otvírá Šumavu návštěvníkům

18. 8. 2015 22:29

Za zpestření, které více otevírá Šumavu návštěvníkům, považuje hejtman Jiří Zimola nové návštěvnické centrum u Kvildy na Prachaticku. Řekl to během jeho slavnostního otevření v úterý 18. srpna.

Hejtman Zimola: Nové návštěvnické centrum u Kvildy víc otvírá Šumavu návštěvníkům
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

Vybudování tohoto centra je součástí dlouhodobého projektového záměru zoologického programu Správy Národního parku Šumava. Vyžádalo si náklady 75 milionů korun, z čehož 90 procent pokryly peníze z EU. Jeho hlavním cílem je představit návštěvníkům různé druhy zvířat přímo ve volné přírodě, konkrétně v ohrazených výbězích. To má vést zejména k zatraktivnění Šumavy pro turisty a nezanedbatelný je i přínos pro ochranu přírody. Ve výběhu u Kvildy mohou nyní lidé vidět jeleny a časem i rysy ostrovidy a divoká prasata.

„Jsem rád, že se tímto návštěvnickým centrem Šumava otevírá svým návštěvníkům, zejména těm, kteří chtějí poznat nějaký zoologický program. Zároveň bych byl ale nerad, abychom Šumavu uzavírali právě do těchto návštěvnických center, kde budou moci lidé pozorovat skutečný život, ale jinak bude Šumava nepřístupná,“ uvedl Zimola.

Ministr životního prostředí chce Šumavu víc otevřít

V souvislosti s tím hejtmana těší prohlášení ministra životního prostředí Richarda Brabce. „Pan ministr mě osobně ujistil, že žádné uzavírání Šumavy neplánuje. Naopak, jeho ambicí je Šumavu ještě více otevřít. A na to se velice těším,“ upřesnil Zimola.

Hejtman zároveň připomněl, že v rámci Šumavy nyní ministerstvo životního prostředí posuzuje asi 34 projektů. Mezi ty nejvýznamnější řadí propojení Klápa – Hraničník směrem na rakouský lyžařský areál Hochficht či otevření hraničního přechodu Modrý sloup. „Znovu připomínám, že na Šumavě žijí lidé, kteří musejí živit své rodiny, a proto by bylo dobré jim také pomoci zajistit nějakou práci,“ zdůraznil.

Podobné návštěvnické centrum jako u Kvildy pak plánuje správa šumavského parku otevřít zanedlouho v Srní na Klatovsku. Turistům zde chtějí ve výběhu předvádět vlky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: Upřímný pozdrav sjezdu ČSSD!

7:36 Paroubek: Upřímný pozdrav sjezdu ČSSD!

Nebudu se vůbec zabývat otázkou, kdo by měl být anebo kdo bude v čele sociální demokracie. Ostatně b…