Heller (KDU-ČSL): Nešvary volebního systému

10.10.2014 22:06 | Zprávy
autor: Šimon Heller

Volební systém v komunálních volbách funguje úplně na odlišném principu než u jakýchkoli jiných voleb. Největším problémem je, že dává občanům pocit, že mohou volit nadstranicky vybrané osoby, ale fakticky tento volební systém funguje právě primárně stranicky.

Heller (KDU-ČSL): Nešvary volebního systému
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Proč? Důvod je jednoduchý. Nejprve se totiž sečtou hlasy platné pro stranu a z těch se vypočítají mandáty pro daná politická uskupení a až poté se přihlíží k preferencím v rámci strany. Pro přeskočení kandidátů na první místo je pak potřeba mít více než je 10% průměru hlasů na kandidáta v rámci strany. Statistika ukazuje, že v obcích a malých městech se s pořadím ještě zahýbat dá a často se tak děje. Bohužel už u okresních měst tomu tak není. V krajských městech pro přeskočení potřebujete obvykle nějaký ten tisíc hlasů a taková pravděpodobnost je samozřejmě malá.

Jak tedy můžeme volit? Je třeba si uvědomit, že máme celkem tolik hlasů, kolik má naše zastupitelstvo míst. V Českých Budějovicích je to například 45. První možností je tedy volit stranu. To znamená, že dáváme vybrané straně 45 hlasů (za předpokladu, že je kandidátka plná), respektive každému kandidátovi na takové kandidátce dáme právě jeden hlas. Tento případ je samozřejmě pro strany nejlepší a chtěný.

Druhá možnost je volit stranu a ještě k tomu zaškrtnout nějaké další kandidáty z jiných stran. Potom se u vybrané strany od konce odečte počet navíc zaškrtnutých kandidátů. Dejme tomu, že tedy vybraná strana dostane například 42 hlasů (prvních 42 kandidátů na kandidátce) a tři strany, kde jsme udělali křížek u nějakého kandidáta, dostanou právě tento jeden hlas. Výsledek je tedy výhodný primárně pro námi volenou stranu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…