Hnyková (Úsvit): Chci změnit pravidla přiznávání příspěvku na péči na úroveň před Drábkovu reformu

25. 6. 2015 17:56

Poslankyně Jana Hnyková (Úsvit) dnes uspořádala v rámci Podvýboru pro nepojistné dávkové systémy, zdravotně postižené, seniory a sociálně ohrožené skupiny, jehož je předsedkyní, kulatý stůl k problematice příspěvku na péči, na kterém představila novelu zákona o sociálních službách.

Hnyková (Úsvit): Chci změnit pravidla přiznávání příspěvku na péči na úroveň před Drábkovu reformu
Foto: Archiv JH
Popisek: Jana Hnyková

U jednoho stolu se sešli zástupci největších členských organizací sdružujících zdravotně postižené se zástupci Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí. Výsledkem jednání je podepsání Memoranda ke zlepšení podmínek v oblasti přiznávání příspěvku na péči. „Chtěla jsem, aby se na jednom místě, u jednoho stolu, sešli zástupci největších organizací zastupující osoby se zdravotním postižením a dohodli jsme se na společném postupu. Jedině tak můžeme uspět,“ říká poslankyně Jana Hnyková, která se snaží prosadit změnu přidělování příspěvku na půdě Poslanecké sněmovny.

„Sedmnáctého dubna jsem po semináři o příspěvku na péči slíbila, že pokud vláda neudělá do konce školního roku kroky k nápravě, předložím do Sněmovny vlastní novelu zákona sto osm, která změní pravidla přiznávání příspěvku na úroveň před rok dva tisíce dvanáct. A jak jsem slíbila, tak taky plním. Dnes jsem představila návrh účastníkům podvýboru a do konce června chci novelu poslat do vlády. Jsem moc ráda, že můj návrh podpořily téměř všechny politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně,“ dodává poslankyně Hnyková.

Sílu samotnému návrhu změny zákona dodává jednak ono memorandum a zároveň petice za změnu příspěvku na péči s více než jedenácti tisíci podpisů, kterou předala za petenty JUDr. Zdena Cupková devátého června do rukou předsedkyně Petičního výboru.

Příspěvek na péči doznal v roce 2012 výrazných změn. Díky Drábkově reformě došlo k „zázračnému uzdravení“ a odebrání příspěvku mnoha těžce zdravotně postiženým osobám, pro které je často příspěvek na péči životně důležitý, anebo jim alespoň částečně zlepšuje kvalitu života. Občanská sdružení, do kterých se zdravotně postižení sdružují, dlouhodobě bojují za navrácení podmínek pro udělování příspěvku na úroveň před zásahem bývalého ministra Drábka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chalupa: Domácí obranný průmysl jsme si zlikvidovali sami

4:33 Chalupa: Domácí obranný průmysl jsme si zlikvidovali sami

Komentář na facebookovém profilu k vyzbrojování armády