Ivo Valenta: Snižovat daně nestačí, ekonomika potřebuje daňové prázdniny

27.10.2020 13:21

Komentář na facebookovém profilu k podmínkám nastartování ekonomiky

Ivo Valenta: Snižovat daně nestačí, ekonomika potřebuje daňové prázdniny
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta

Říkal jsem to již na jaře, když se začaly objevovat první nápady, jak opětovně nastartovat českou ekonomiku. Pokud skutečně chceme zachránit nejen drobné živnostníky, ale také řadu firem a s nimi i statisíce pracovních míst, nebude stačit odkládat placení daní nebo snižovat jejich sazbu. Je třeba vyhlásit daňové prázdniny.

A pokud to vláda neudělala již v pololetí, musí to udělat právě teď. Jinak ekonomicky zdecimované firmy, které během první vlny pandemie přišly o veškeré úspory, tentokrát pouze zatáhnou oponu a pověsí své podnikání na hřebík. Jakkoliv štědré dotace a státní podpůrné programy stejně nevyřeší existenční problémy firem a pouze prodlouží smutnou agónii.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

61%
39%
hlasovalo: 29125 lidí

I kdyby to tyto firmy přežily, tak stejně budou jen velmi těžce hledat světlo na konci tunelu. Vždyť nikdo neví, kdy může přijít další lockdown

A i kdyby nepřišel, copak živnostníci budou mít nadále sílu k tomu, aby platili vysoké daně za sebe a své zaměstnance?

Budou mít sílu na to, aby se dál mordovali s přebujelou státní byrokracií? A konečně budou chtít znovu riskovat to, že na ně nějaký byrokrat opět zaklekne jen pro pár chybějících razítek nebo jiných lejster?

Jsem přesvědčen o tom, že se musí zásadním způsobem změnit přístup státu k živnostníkům a firmám. Ten, kdo tuto krizi přežije, bude dál schopný vytvářet hodnoty a dokáže i do budoucna dávat práci dalším zaměstnancům. Bude tedy tou nejcennější součástí náročného ekonomického soukolí, které budou muset příští vlády opět rozhýbat. A daňové prázdniny by byly tím nejrychlejším a nejvíce motivačním opatřením, které by mohla vláda připravit.

Peníze by tak zůstaly podnikatelům a jejich zaměstnancům, a nemusely by se složitě a draze přerozdělovat přes zákoutí ministerských paláců. Jenže to by pak vládní představitelé nemohli být těmi, kteří rozdávají „dárečky“.

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a exsenátora Iva Valenty

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janeček (Otevřeme Česko): Nahlásili jsme se na hygieně

10:06 Janeček (Otevřeme Česko): Nahlásili jsme se na hygieně

Dnes jsme se dopisem na Hygienickou stanici hlavního města Prahy udali, že 1.11. 2021 v restauraci Š…