Ivo Valenta: Snižovat daně nestačí, ekonomika potřebuje daňové prázdniny

27. 10. 2020 13:21

Komentář na facebookovém profilu k podmínkám nastartování ekonomiky

Ivo Valenta: Snižovat daně nestačí, ekonomika potřebuje daňové prázdniny
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Říkal jsem to již na jaře, když se začaly objevovat první nápady, jak opětovně nastartovat českou ekonomiku. Pokud skutečně chceme zachránit nejen drobné živnostníky, ale také řadu firem a s nimi i statisíce pracovních míst, nebude stačit odkládat placení daní nebo snižovat jejich sazbu. Je třeba vyhlásit daňové prázdniny.

A pokud to vláda neudělala již v pololetí, musí to udělat právě teď. Jinak ekonomicky zdecimované firmy, které během první vlny pandemie přišly o veškeré úspory, tentokrát pouze zatáhnou oponu a pověsí své podnikání na hřebík. Jakkoliv štědré dotace a státní podpůrné programy stejně nevyřeší existenční problémy firem a pouze prodlouží smutnou agónii.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

61%
39%
hlasovalo: 29122 lidí

I kdyby to tyto firmy přežily, tak stejně budou jen velmi těžce hledat světlo na konci tunelu. Vždyť nikdo neví, kdy může přijít další lockdown

A i kdyby nepřišel, copak živnostníci budou mít nadále sílu k tomu, aby platili vysoké daně za sebe a své zaměstnance?

Budou mít sílu na to, aby se dál mordovali s přebujelou státní byrokracií? A konečně budou chtít znovu riskovat to, že na ně nějaký byrokrat opět zaklekne jen pro pár chybějících razítek nebo jiných lejster?

Jsem přesvědčen o tom, že se musí zásadním způsobem změnit přístup státu k živnostníkům a firmám. Ten, kdo tuto krizi přežije, bude dál schopný vytvářet hodnoty a dokáže i do budoucna dávat práci dalším zaměstnancům. Bude tedy tou nejcennější součástí náročného ekonomického soukolí, které budou muset příští vlády opět rozhýbat. A daňové prázdniny by byly tím nejrychlejším a nejvíce motivačním opatřením, které by mohla vláda připravit.

Peníze by tak zůstaly podnikatelům a jejich zaměstnancům, a nemusely by se složitě a draze přerozdělovat přes zákoutí ministerských paláců. Jenže to by pak vládní představitelé nemohli být těmi, kteří rozdávají „dárečky“.

Poznámka redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s. vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a exsenátora Iva Valenty

 

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaňkovský (KDU-ČSL): Je mi ctí vést tuto kandidátku

22:24 Kaňkovský (KDU-ČSL): Je mi ctí vést tuto kandidátku

Kaňkovský, Decroix a Lisová lídry SPOLU na Vysočině.