Jelínková (KDU-ČSL): Nejen Evropa a ČR stojí na křižovatce

24.05.2021 20:09

Pandemie vstoupila nejen do ekonomické prosperity většiny zemí, ale téměř do všech neomezených možností vzájemného setkávání a významně proměnila životy nás všech.

Jelínková (KDU-ČSL): Nejen Evropa a ČR stojí na křižovatce
Foto: Senát
Popisek: Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

Naše osobní životy, pracovní vztahy, prostředí i pracovní podmínky dostaly novou podobu. Narazili jsme na mantinely, které nás nutí o to víc přemýšlet nově a v jiných souvislostech. „Vidím v tomto období jednu z velkých příležitostí pro každého z nás, ale především pro naši politiku v ČR. Pandemie zasáhla s největší silou po zdravotní stránce především seniory, ale nejen je. Významně zasáhla do životů osob znevýhodněných na trhu práce a v neposlední řadě zastihla rodiče věnující se výchově a v této době i vzdělávání svých dětí. Při tomto velkém vytížení a starostí kolem dětí uzavřených doma u monitorů počítačů a mobilních telefonů, se potýkali s překážkami v profesním životě a v mnoha případech i s existenčními problémy,“ uvedla na konferenci s názvem Evropský den diverzity 2021 Šárka Jelínková, první místopředsedkyně KDU-ČSL, která této akci poskytla svoji záštitu. Konference se konala ve spolupráci s Německou Chartou diverzity a s podporou Evropské komise.

Pandemie jen prohloubila rozdíly

Co České republice chybělo již před pandemií, to se během pandemie ještě více prohloubilo. Především nedostatek nabídek flexibilních forem práce, zkrácených úvazků, možnost pracovat z domova a mít tak čas na vytváření stabilních vztahů ve své blízké, ale i širší rodině či komunitě, ve které žijeme. „Myslím tím na zaměstnávání znevýhodněných osob a na samoživitele, kteří jsou mnohdy nuceni rezignovat na své pracovní ambice, aby dostáli svým povinnostem vůči svým dětem. Myslím na ženy, které v mnoha případech nemají rovné profesní či platové podmínky jako muži. Stát by měl ve svých politikách a ve svých programech vytvářet takové prostředí a podmínky, které budou firmy motivovat k uplatňování diverzity a flexibility v pracovních příležitostech pro své zaměstnance. Nelze v tom nechávat firmy samotné. I když přibývá společností, které samy od sebe takovouto firemní kulturu vytváří. Velké díky za ně,“ konstatovala v průběhu konference Šárka Jelínková, podle které momentálně nastal čas na výměnu zkušeností mezi firmami i jednotlivými zeměmi. „Je čas na příklady dobré praxe. Je čas na formování otevřené společnosti,“ uzavřela své vystoupení Jelínková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

14:15 Vích (SPD): Green Deal je šílený nápad ekoteroristů EU

Lidská civilizace se rozvíjí takovým tempem, že postupně ovládla celou planetu. Oblastí na světě, kd…