Jihočeši 2012: Chystá levicová koalice krajské JZD?

19.06.2013 5:29 | Zprávy

Krajské zastupitelstvo 16. května schválilo bod, jehož cílem je převést správu jihočeských oblastí Natura 2000 přímo do zodpovědnosti kraje s pomocí dotace z programu Evropské unie LIFE+.

Jihočeši 2012: Chystá levicová koalice krajské JZD?
Foto: red
Popisek: Jihočeši 2012

Celé to má stát za šest let téměř 200 milionů korun a navíc návrh předjímá vznik krajské příspěvkové organizace, která centralizovaným způsobem a za velké peníze bude zajišťovat to, co dosud dělali soukromníci za zhruba polovinu předpokládaných budoucích nákladů. Jde především o sečení luk, udržování mokřadů, prořezávky v lese apod. v těchto chráněných oblastech.

Projekt pod jednacím číslem 181/ZK/13 a názvem „Optimalizace zajišťování managementu lokalit soustavy NATURA2000 v působnosti Jihočeského kraje“ předpokládá výdaj 196,5 milionu korun z krajského rozpočtu, z nichž 75 mil. by měla činit dotace z programu LIFE+. Po šesti letech musí projekt pokračovat dále, ale již výlučně za krajské prostředky.

„Kraje mají ze zákona povinnost zajistit péči o významné ptačí lokality zahrnuté do soustavy Natura 2000. Dosud tak Jihočeský kraj činil prostřednictvím soukromníků nebo neziskových organizací, které ve výběrových řízeních musely prokázat kvalifikaci takové území spravovat. Jelikož se tak dělo prostřednictvím veřejných zakázek, byl tlak nejen na jejich kvalifikaci, ale i na to, aby výdaje pro rozpočet Jihočeského kraje byly co nejnižší. Projekt navržený krajskou koalicí v podstatě zdražuje výdaje na správu lokalit Natura 2000 na dvojnásobek. Navíc výdaje budou nekontrolované, neboť zajištění této správy předpokládá zřízení příspěvkové organizace, jež nebude muset zadávat zakázky ve výběrových řízeních,“ poznamenal předseda zastupitelského klubu Jihočeši 2012 Luboš Průša.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jihocesi2012.cz

Komunisté

Myslíte, že SOCDEM pomůže se dostat Komunistům zpět do Sněmovny? Podle mě je to přesně naopak. A vás se ptám, proč myslíte, že řada voličů i dnes volí komunisty? Nemyslíte, že je to i vaší vinou, protože neumíte dělat sociální politiku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Věřili v něco jiného než jejich vrazi

22:31 Kolář (TOP 09): Věřili v něco jiného než jejich vrazi

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí Srebrenice.