Jiránek (Piráti): Žádáme od BIS a MPO zprávy o připravované aukci kmitočtů i změnách ve vedení ČTÚ

25. 2. 2020 15:05

Podvýbor pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku, kterému předsedá Pirát Martin Jiránek, na neveřejném zasedání projednával situaci kolem chystané aukce kmitočtů. Z iniciativy Jiránka si poslanci vyžádali čtyři konkrétní materiály k aktuální situaci.

Jiránek (Piráti): Žádáme od BIS a MPO zprávy o připravované aukci kmitočtů i změnách ve vedení ČTÚ
Foto: Piráti
Popisek: Martin Jiránek
reklama

Od Bezpečnostní a informační služby (BIS) chtějí její zprávu o možných ekonomických vazbách mezi operátorem Nordic Telecom a firmou PPF, která vlastní operátora O2 a infrastrukturní firmu CETIN. Další tři materiály žádají od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

„Výstupy ze zprávy BIS byly jedním z hlavních argumentů pro zastavení aukce a v těchto dnech nově připravovanou změnu nastavení podmínek. Částečně také souvisely i se změnou ve vedení ČTÚ. Zároveň obě firmy projevují i nadále zájem účastnit se aukce. Tato aukce bude definovat fungování trhu na další desetiletí a jako členové příslušného podvýboru cítíme v současné situaci informační deficit, který chceme prostudováním vyžádaných zpráv snížit,“ vysvětluje Martin Jiránek.

Podvýbor si vyžádal také tři materiály od MPO. Prvním je zápis z jednání zástupců ministerstva s ředitelem Generálního ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG Connect) panem Violou. Druhým jsou zápisy z jednání se zahraničními operátory, se kterými úředníci řešili zájem o českou aukci 5G kmitočtů. A třetím je rozbor z Úřadu vlády, který podle MPO obhajuje postup vlády při změně na pozici předsedy Rady ČTÚ.

„V posledních týdnech došlo k zásadním změnám při přípravě aukce i ve vedení ČTÚ. Speciálně změny ve vedení ČTÚ v médiích komentují a často zpochybňují právníci, což jednoznačně nebudí důvěru. A jelikož jde jak o miliardy do státního rozpočtu, tak o právní nezpochybnitelnost všech budoucích kroků úřadu, chceme si to co nejvíce ujasnit. Zároveň chceme podrobnější informace o celé situaci, abychom dokázali odpovídat i na otázky kolegů poslanců, kteří je vzhledem k turbulencím okolo aukce zcela logicky mají,“ dodává Jiránek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Nejistota vede k tomu, že podnikatelé propouštějí preventivně

23:13 Senátor Valenta: Nejistota vede k tomu, že podnikatelé propouštějí preventivně

Projev na 19. schůzi Senátu 9. dubna 2019 k návrhu zákona o některých úpravách v oblasti dávek státn…