Jiří Paroubek: Strategické partnerství s Čínou

01.03.2016 9:05

Je dobře, že vláda připravuje s Číňany dohodu o strategickém partnerství. Takováto dohoda by byla logickým vyústěním snah vlády pod mým vedením v letech 2005–2006, kdy jsem v polovině roku 2005 navštívil Peking a jednal s vrcholnými představiteli Čínské lidové republiky a v prosinci 2005 navštívil Prahu čínský předseda vlády Wen Ťia-pao. Při této příležitosti byla podepsána celá řada smluvních dokumentů. A dveře pro užší spolupráci se otevřely dokořán.

Jiří Paroubek: Strategické partnerství s Čínou
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ten základní dokument, dohoda o strategickém partnerství, by však mohl být podepsán až po volbách v roce 2006. Po volbách v roce 2006 však byla sestavena Topolánkova vláda a ta, i díky ministru zahraničí Schwarzenbergovi, dělala vše proto, aby vztahy s Čínou zničila. A tak v naprosté většině evropských zemí, zejména ve Velké Británii, v Německu, ve Francii, v Řecku či v Maďarsku a dalších zemích probíhal s Číňany velmi slušný byznys, a Topolánek se Schwarzenbergem zatím Číňany školili z lidských práv. Vláda B. Sobotky a prezident Zeman chtějí tento stav napravit a vrátit do normálu.

Škoda jen, že jsme ztratili téměř deset dlouhých let. Za tu dobu už tady mohla být celá řada velkých čínských investorů, bank, přepravců a dalších, kteří mohli nabídkou pracovních míst pomoci řešit nezaměstnanost a zvýšit prosperitu ČR. Do ekonomiky se zkrátka nevyplatí motat politiku…

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prokop (ANO): Smíchov City – Jak bude vypadat nová pražská čtvrť?

11:50 Prokop (ANO): Smíchov City – Jak bude vypadat nová pražská čtvrť?

Oblast bývalého nákladového nádraží na Smíchově se dočká přestavby, která bude patřit mezi jedny z n…