Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

17.09.2021 22:48 | Tisková zpráva

V snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města.

Johnová (Praha sobě): Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Milena Johnová

Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která chrání před onemocněním či těžkým průběhem nemoci covid-19, téměř třem stovkám lidí bez přístřeší.

„Díky spolupráci hlavního města, nestátních neziskových organizací a praktických lékařů se postupně daří oslovit lidi, kteří by na očkování za běžných podmínek nedosáhli, a zároveň jsou s ohledem na svůj zdravotní stav způsobený dlouhodobým pobytem na ulici daleko náchylnější k onemocnění covidem-19. Očkováním lidí bez domova posilujeme také ochranu zdravotníků a sociálních pracovníků, kteří se starají i o tuto skupinu obyvatel, a veřejnost. Péče o ochranu veřejného zdraví je naším společným cílem a já jsem ráda, že se nám to díky spolupráci a nasazení všech zapojených subjektů daří,“ říká Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Na začátku týdne se konala v pořadí již osmá očkovací akce v rámci 6. ročníku Pikniku pro lidi bez domova. Při ní se nechalo naočkovat 68 lidí. Celkem se v osmi očkovacích akcích v různých pražských lokalitách, například pod Libeňským mostem, na Hlavním nádraží nebo U Bulhara, podařilo naočkovat téměř 300 lidí bez přístřeší. Očkuje se vždy jednodávkovou vakcínou Janssen. Nejbližší termín očkování pro lidi bez přístřeší je 17. září v pražských squatech a pak 7. října v ordinaci Naděje U Bulhara, další budou dle potřeby následovat. Vedle toho se samozřejmě další lidé nechali očkovat v očkovacích centrech a díky mobilním týmům přímo v sociálních službách, které využívají.

Anketa

Je Andrej Babiš mladší obětí svého otce?

21%
62%
hlasovalo: 72136 lidí

Na žádost radní Mileny Johnové vydalo Ministerstvo zdravotnictví dne 30. 6. 2021 stanovisko, které umožňuje očkovat lidi bez přístřeší vakcínou Janssen ve věkové kategorii pod 60 let, tedy i nepojištěné, včetně cizinců. To se ukázalo jako zásadní, mezi lidmi bez přístřeší je totiž značná část cizinců. Ti mohou dle odhadů tvořit až 40 % z celkového počtu lidí očkovaných na ulici.

„Je úkolem města zajistit pomoc všem, kteří nemohou s ohledem na své znevýhodnění získat očkování ve státem organizovaném systému a propadají sítem. Proto volíme maximálně proklientský přístup a díky neziskovým organizacím a sociálním pracovníkům se službami přicházíme co nejblíže lidem, které se dosud nepodařilo oslovit. Tedy do azylových domů, humanitárních středisek, do terénu nebo na akce, kde může být více klientů, kteří by o očkování měli zájem,“ dodává Milena Johnová

. Očkovací akce v terénu se uskutečňují ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb, jako jsou Naděje, Armáda spásy, Centrum sociálních služeb Praha, Sananim, Drop In, Český Červený kříž, a dvěma praktickými lékaři, kteří se přihlásili. Metropolitní zdravotnický servis, městská příspěvková organizace hlavního města všechny akce koordinuje a pomáhá se zajištěním termínů i materiálu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blaha (ODS): Zrušením ušetříme téměř devatenáct milionů ročně

17:28 Blaha (ODS): Zrušením ušetříme téměř devatenáct milionů ročně

Velký technický průkaz na vozidla už s největší pravděpodobností nebudou od roku 2024 příslušné úřad…