Johnová (Praha sobě): Praha přispěla na rekonstrukci domova v Horních Měcholupech

06.09.2021 17:36

Domov se zvláštním režimem v Horních Měcholupech je v novém. Praha výrazně přispěla na rekonstrukci, vznik přístavby i na novou zahradu.

Johnová (Praha sobě): Praha přispěla na rekonstrukci domova v Horních Měcholupech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Milena Johnová

Začátkem září byl slavnostně otevřen nový objekt Domova se zvláštním režimem Parmská. V něm jsou poskytovány pobytové sociální služby zejména pro seniory.

Anketa

Jakou školní známkou ohodnotit vládu Andreje Babiše?

67%
8%
3%
3%
16%
hlasovalo: 8554 lidí

Praha se na vybudování přístavby a nové zahrady i na aktuální rekonstrukci stávajícího objektu podílela částkou téměř 47 milionů korun.  Jedná se o realizaci prvního z projektů, které hlavní město v rámci nového systému podpory a financování pobytových služeb pro seniory v městských částech pilotuje.

„Komorní pobytové zařízení uprostřed obytné čtvrti umožní lidem, kteří s ohledem na nemožnost zajistit si vysoký objem péče ve vlastním bytě, zůstat žít ve stejné lokalitě a s možností být nadále v kontaktu s rodinou, přáteli nebo sousedy. Je skvělé, že Praha 15 měla tento projekt připravený, takže po odborném posouzení jsme jej mohli finančně podpořit z rozpočtu hlavního města,“ řekla Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

Hlavní město od loňského roku pilotuje nový systém podpory a financování sociálních služeb, kdy podpořilo projekty Prahy 11, 15 a Prahy-Petrovice. Celkem tyto městské části získaly od pražského magistrátu přes 120 milionů korun spolu s dlouhodobou podporou projektů do následujících let, která se bude týkat financování provozu a zařazení do sítě služeb, jakmile budou objekty dokončeny. Předpokladem tohoto systému je také kofinancování ze státních prostředků. Podpořené projekty proto také žádají o finance na výstavbu v každoročně vyhlašovaném programu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Nová budova domova v Horních Měcholupech patří pod Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 a jeho výstavba byla plánována už od roku 2016. Samotné stavební práce na přístavbě pak začaly za plného provozu v červenci 2020 a přesně o rok později bylo hotovo.

„Jsem nesmírně rád, že se podařilo rozjet projekt v Parmské navzdory těžkostem, které s sebou přinesla doba covidová. Přístavba byla budována za plného provozu a dík patří především zaměstnancům, kteří pracovali s plným nasazením ve zhoršených podmínkách a snažili se ze všech sil, aby se klienti cítili dobře a situace na ně měla co nejmenší dopad. Děkuji i paní ředitelce Válkové, která celé akci věnovala obrovské úsilí a mnohdy i svůj osobní čas. Za to, že jsme zrealizovali tento výrazný počin, musím poděkovat i paní radní hlavního města Johnové a Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR. Závěrem ještě poděkuji za podporu svým kolegům radním a zastupitelům, kteří dali projektu zelenou. V době, kdy celá populace stárne, je pro nás důležitou prioritou zlepšování podmínek a zajištění důstojného stáří našich seniorů.“ prohlásil Michal Fischer, místostarosta MČ Praha 15, který má ve své gesci sociální oblast a péči o seniory.

Klienti se nyní dočkali důstojného prostředí, které zahrnuje nejen moderní bydlení, ale vznikla zde i nová zahrada. Přístavbou lůžkové části vzniklo 36 nových lůžek. Vybudování objektu se zahradou stálo 45 milionů korun, vybavení prostor pak vyšlo na 4 miliony korun a bezbariérové přístupové a propojovací chodníky k přístavbě si vyžádaly dalších 1,3 milionu korun.

„Jsem šťastná, že naši klienti budou žít v krásném a důstojném prostředí s nádhernou zahradou. Poděkování patří vedení městské části Praha 15, Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR, kteří se podíleli na spolufinancování. Chtěla bych upřímně poděkovat všem zaměstnancům i klientům, kteří museli snášet snížený komfort, který s sebou výstavba nesla. Poděkování patří i rodinám klientů, kteří nabídli pomoc se stěhováním do nových prostor. Jsem ráda, že i na jejich tvářích bylo patrné nadšení,“ dodala ředitelka CSOP Monika Válková.

Na vybudování přístavby ještě navazuje rekonstrukce stávajících prostor zařízení.  Předpokládaná hodnota stavby je v tomto případě 27 milionů korun. Její dokončení je plánováno do jednoho roku. Vznikne zde 11 dvoulůžkových a 4 jednolůžkové pokoje.

Hlavní město tak s postupným stárnutím populace a rostoucí poptávkou systematicky podporuje rozvoj pobytových služeb pro seniory v jednotlivých městských částech. V plánu je až do roku 2024 rozšířit po Praze počet takovýchto lůžek až o 400. Například městská část Praha 3 letos v létě vyhlásila soutěž o návrh na dům sociálních služeb v ulici Pod Lipami.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček (ANO): Vládní podpora a úspory v praxi

10:07 Havlíček (ANO): Vládní podpora a úspory v praxi

Komentář na facebookovém profilu k aktuální vládní podpoře podnikatelů, živnostníků a průmyslu