Jurečka (KDU-ČSL): Země nám byla svěřena, jinou nemáme

11. 9. 2020 15:03

Lidoveckou petici za ústavní ochranu vody a půdy podepsalo téměř 22 tisíc lidí.

Jurečka (KDU-ČSL): Země nám byla svěřena, jinou nemáme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka předal v úterý petici Voda nad zlato, kterou podepsalo 21 981 fyzických osob, předsedkyni Petičního výboru Poslanecké sněmovny Heleně Válkové. Ta mu slíbila, že se peticí bude výbor zabývat začátkem listopadu na své schůzi. Lidé v petici důrazně žádají Parlament ČR, aby přijal ústavní zákon, jímž bude stanoveno, že „stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vodních zdrojů a půdy, a ochranu přírodního bohatství.“

KDU-ČSL chce vodu a půdu chránit Ústavou. Voda je nenahraditelnou surovinou a život bez ní není možný. Na úrodné půdě závisí zemědělství a obživa obyvatel. „Země nám byla svěřena, jinou nemáme, chceme o ni pečovat a předat ji našim dětem a vnoučatům,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle kterého je zcela zásadní, abychom neoddělovali ochranu vody a půdy. „Každý člověk ví, že chránit kvalitní vodní zdroj, nelze bez dobré ochrany půdy.

„Na jižní Moravě pociťujeme sucho asi nejvíc. Jsem rád, že máme starosty, kteří si to uvědomují a systematicky budují mokřady a remízky, které zadržují vodu v krajině,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

„Nejsem velkým příznivcem zásahů do ústavy, ale vzhledem k tomu, že chtějí povolit těžbu štěrkopísku na Uherskohradišťsku a ohrozit tak zdroj pitné vody pro až 150 tisíc lidí, tak jsem pro to, abychom upřednostnili vodu před štěrkem a tato změna v ústavě prošla,“ komentoval návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy starosta Velatic Jan Grolich.

KDU-ČSL spustila před rokem web vodanadzlato.kdu.cz, kde představila tzv. Klimatické desatero, které můžete najít zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

17:04 Jelínek (SPD): Výsledky testování jsou velmi tristní

Interpelace na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 15. dubna 2021 na předsedu vlády Andreje Babiše ve věc…