Jurka (ODS): Dožínky lidé oslaví tancem a dobrým jídlem. Zahraje Olympic

19.08.2022 11:17

Už několik dní Vyškované potkávají plakáty s bochníkem chleba na modrotiskové utěrce v ošatce podložené stébly zralé pše nice.

Jurka (ODS): Dožínky lidé oslaví tancem a dobrým jídlem. Zahraje Olympic
Foto: ODS
Popisek: ODS

Lákají na dožínky neboli obžínky, dovazná i dožatá – prostě poděkování za úrodu a slavnostní ukončení žní, kdy se čeleď s celou řadou zvyků radovala. Spousta veselí čeká i na Vyškovany a návštěvníky města. Jihomoravské dožínky se totiž letos konají ve Vyškově, konkrétně v neděli 28. srpna. A je se na co těšit. 

Anketa

Půjdete volit do Senátu?

hlasovalo: 14762 lidí

Oslavy sklizně, které připomínají tradici zemědělství a řemesel, se pravidelně konají v některém z krajských měst. Organizaci má ve svých rukou vyškovská radnice a Městské kulturní středisko Vyškov, program připravují pod záštitou Jihomoravského kraje. Ve Vyškově se svátek konce sklizně naposledy konal poslední srpnovou neděli roku 2008. „Tehdy se jednalo o pátý ročník. Jsme rádi, že se do města vrací. Program, který stále ještě dolaďujeme, bude velmi lákavý. Těšíme se na něj a na všechny, kdo s námi chtějí pro žít tradiční zakončení žní. Oslavy mají v regionu dlouhou historii, jsem rád, že napíšeme další kapitolu společně,“ prohlásil vyškovský starosta Karel Jurka.

V době, kdy zlaté klasy obilí rozzářily pole, nastával pro venkovské lidi náročný čas žní. Jakmile úrodu sklidili do stodol a zajistili si tak zásobu na další rok, následovala hostina a tancovačka s muzikou.

Vyškovský program zahájí v 9:00 mše svatá a zrovna tak dožínkový jarmark na Masarykově náměstí. Ve slavnostním průvodu, který vyjde v 8:45 od Komunitního centra Bohumíra Bundži, přinesou krojovaní účastníci plody úrody. Mše se následně zúčastní zhruba padesát krojovaných z různých folklorních souborů z Vyškovska i širšího okolí.

V centru města bude př es 50 jarmarečních stánků. O hodinu později (10:00) odstartuje pestrý kulturní program tvořený vystoupeními řady folklorních souborů. „Návštěvníci v úvodu uslyší překrásný zpěv Barborek, který přiláká malý pramínek, aby spolu s dalšími pramínky vytvořily řeku Hanou. Po nich budou následovat pásma Klebetníčku, Trnky, Pantléku, přátel z Chorvatska a zazní zpěv Mužského sboru ze Sobůlek,“ vyjmenovala za organizátory Jana Otáhalová.

V odpoledním programu pak diváci na vlastní oči uvidí slavnostní předání dožínkových věnců Rostěnickou chasou, vázání snopů, hrabání a stavění mandele. Nebude chybět ani mlácení obilí starými cepy. „Po celou dobu bude vyhrávat němčický dechový orchestr a přítomní si vyslechnou nebo zazpívají i historickou moravskou hymnu. Závěr folklorního programu bude patřit hanácké besedě v podání všech krojov aných, kteří budou vystupovat v programu včetně Rychtářovské chasy,“ upřesnila za folklorní soubory Otáhalová.

Ještě předtím, konkrétně hodinu po poledni, vyjde dožínkový průvod s dechovým orchestrem. Tvořit jej bude i historická technika, chybět nemá hasičský veterán Austro Daimler vyrobený v roce 1927. „Krojovaní se budou řadit u Hřbitovního kostela Panny Marie, zamíří po silnici přes náměstí Čsl. armády ke kruhovému objezdu a u pošty se stočí na náměstí k pódiu. Komunikace bude od poledne do zhruba půl druhé odpoledne pro dopravu uzavřená,“ zmínil starosta Jurka. Široká veřejnost se s autem nedostane ani do ulic Kostelní a Dobrovského.

Omezení se výrazně dotkne i rezidentů a abonentů, bude nutné sledovat aktuální informace od městské policie. Zaparkovat nepůjde m imo jiné na Masarykově náměstí, za hygienickou stanicí (Městské parkoviště I) či za kruhovým objezdem u Hané (Městské parkoviště II). „Řidiče proto tímto žádáme o trochu shovívavosti a nadhledu,“ řekl starosta Vyškova.

Dožínkový program bude pokračovat v centru města, naváže na něj vyhlášení výsledků 13. ročníku soutěže o značku Regionální potravina Jihomoravského kraje a 17. ročníku soutěže ZLATÁ Chuť jižní Moravy. Cílem je podpořit malé a střední firmy v regionech a zároveň představit a zvýšit oblibu regionálních potravin především mezi spotřebiteli. Výrobky mají mít pevnou vazbu k danému regionu: může se jednat o krajové speciality, o produkty, které ctí tradici výroby, nebo jsou naopak inovativní. Podvečer a večer budou ve znamení hudby, celodenní veselí zakončí koncert legendární skupiny Olympic.

Na parkovišti a zelených plochách za hygienickou stanicí a v zámecké zahradě se představí mimo jiné historické i současné zemědělské stroje, hasičská technika, chybět nemá chovatelská výstava, ukázky včelařství či vzdělávací projekt pro děti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Jana Nagyová kandiduje proto, aby neskončila ve vězení

14:50 Pekarová Adamová (TOP 09): Jana Nagyová kandiduje proto, aby neskončila ve vězení

Komentář na Twitteru ke druhému kolu senátních voleb