Jurka (ODS): Dožínky lidé oslaví tancem a dobrým jídlem. Zahraje Olympic

19.08.2022 11:17 | Zprávy
autor: PV

Už několik dní Vyškované potkávají plakáty s bochníkem chleba na modrotiskové utěrce v ošatce podložené stébly zralé pše nice.

Jurka (ODS): Dožínky lidé oslaví tancem a dobrým jídlem. Zahraje Olympic
Foto: ODS
Popisek: ODS

Lákají na dožínky neboli obžínky, dovazná i dožatá – prostě poděkování za úrodu a slavnostní ukončení žní, kdy se čeleď s celou řadou zvyků radovala. Spousta veselí čeká i na Vyškovany a návštěvníky města. Jihomoravské dožínky se totiž letos konají ve Vyškově, konkrétně v neděli 28. srpna. A je se na co těšit. 

Oslavy sklizně, které připomínají tradici zemědělství a řemesel, se pravidelně konají v některém z krajských měst. Organizaci má ve svých rukou vyškovská radnice a Městské kulturní středisko Vyškov, program připravují pod záštitou Jihomoravského kraje. Ve Vyškově se svátek konce sklizně naposledy konal poslední srpnovou neděli roku 2008. „Tehdy se jednalo o pátý ročník. Jsme rádi, že se do města vrací. Program, který stále ještě dolaďujeme, bude velmi lákavý. Těšíme se na něj a na všechny, kdo s námi chtějí pro žít tradiční zakončení žní. Oslavy mají v regionu dlouhou historii, jsem rád, že napíšeme další kapitolu společně,“ prohlásil vyškovský starosta Karel Jurka.

V době, kdy zlaté klasy obilí rozzářily pole, nastával pro venkovské lidi náročný čas žní. Jakmile úrodu sklidili do stodol a zajistili si tak zásobu na další rok, následovala hostina a tancovačka s muzikou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.