KDU-ČSL: Deset důvodů, proč je Senát důležitý

12.10.2020 9:09

Přinášet petice občanů a obcí ve svém obvodě, navrhovat změny zákonů nebo žalovat prezidenta. Takové pravomoci mají senátoři. Jaké jsou ty další? Přečtěte si 10 důvodů, proč je Senát důležitý.

KDU-ČSL: Deset důvodů, proč je Senát důležitý
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

1. Senátor má blízko k lidem a ke svému regionu, který reprezentuje
Senátoři například přinášejí do Senátu petice občanů a obcí ve svém obvodě. Senátor může působit ve prospěch své domovské oblasti ve státních institucích, na ministerstvech atd.

2. Senát zabezpečuje demokracii proti narušování nedemokratické většiny
Bez souhlasu Senátu nemůžou vstoupit v platnost úpravy volebních zákonů, i kdyby si jej většina Sněmovny chtěla změnit ve svůj prospěch. Bez souhlasu Senátu také není možné přijímat ústavní zákony.

3. Může navrhovat zákony a změny zákonů
Senát bývá někdy nazýván komorou klidné reflexe. Často jsou jeho členy osobnosti z různých profesí, kteří jsou voleni na základě jiných kvalit než poslanci a kteří se tudíž dokáží podívat na návrhy zákonů opět z jiného úhlu.

4. Senát propojuje komunální a celostátní veřejnou sféru
Mnoho senátorů působí současně v zastupitelstvech krajů, obcí, nebo přímo jako starostové či místostarostové. Časový rozvrh Senátu toto umožňuje a dokonce vítá. Senátoři, díky svým zkušenostem, poté dokážou na zákon nahlížet i více z praktické stránky.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29447 lidí

5. Senát jediný může navrhnout žalobu prezidenta republiky
Prezident republiky není odpovědný z výkonu své funkce, což zakotvuje Ústava. Jediný, kdo může usměrňovat jednání prezidenta je Senát, který se může stát jeho žalobcem před Ústavním soudem. Prezident také skládá na začátku funkce slib do rukou předsedy Senátu.

6. Neformální autorita senátora zajišťuje vliv v celé veřejné sféře
Mandát senátora se těší i jisté neformální úctě, která je ale podepřena různými právy. Senátor například vždy dostane slovo na jednání obecního zastupitelstva a může tedy na základě komunikace s občany působit v jejich prospěch na mnoha úrovních.

7. Senátor propaguje svůj region
Mnoho senátorů se snaží posílit svůj region nejen zapojením kontaktů z celostátní sféry, ale i například propagací regionálních potravin, pořádáním konferencí v budově Senátu na regionální témata a podobně.

8. V případech rozpuštění Sněmovny v krizových obdobích ji Senát v nutných věcech zastupuje
V případě rozpuštění sněmovny zaručuje Senát kontinuitu až do nových voleb Poslanecké sněmovny. Pokud to situace vyžaduje, smí přijímat zákony. To zaručuje, že v přechodném období nezavládne bezpráví.

9. Senát schvaluje jmenování ústavních soudců
Senát je garantem toho, že ústavní soudci budou kvalifikované a nestranné osobnosti, které nemůže prezident republiky vybrat pouze ze své libovůle.

10. Díky svému působení se senátor může vyslovovat i k vládnímu plánování v regionu
Senátor se například může zasadit o to, ať plánovaná silnice nevede přes problematické území. V současnosti například senátoři bojují s ministerstvem životního prostředí za zamítnutí těžby u důležitého vodního zdroje nedaleko Uherského Ostrohu.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky