Kalousek (TOP 09): Stát chce vědět všechno i o našich pohlavních chorobách či potratech. Už je toho moc

09.03.2016 22:45 | Zprávy
autor: PV

Projev na 42. schůzi poslanecké sněmovny 9. března 2016 k návrhu zákona o centrální evidenci účtů:

Kalousek (TOP 09): Stát chce vědět všechno i o našich pohlavních chorobách či potratech. Už je toho moc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Já se pokusím být relativně velmi stručný, protože věcně by se dal návrh tak, jak je teď předložen, i pochopit. Rád bych připomněl, že jsem uvažoval podobným způsobem. Současná praxe je taková, že když nějaká oprávněná instituce dostane souhlas ke vstupu do účtu v rámci boje s terorismem, praní špinavých peněz, tak se musí obrátit na všechny finanční domy, zeptat se, zda ona osoba je či není jejím klientem, dostane několik desítek negativních odpovědí, jednu až dvě pozitivní a teprve na ty se potom obrátí s žádostí. To je nejenom časová prodleva, ale je to poměrně velmi finančně nákladné, protože píšete na desítky míst a vynakládáte administrativní a poštovní náklady za negativní odpovědi.

Fakt ale je, že mne nikdy nenapadlo, když jsem to připravoval a předkládal do vlády, že by někoho mohlo napadnout, že by v registru mělo být něco jiného, než že pan Mihola - kolega odpustí - je klientem u Komerční banky. A že už tam samozřejmě vůbec nemůže být, jaké tam má produkty a už vůbec, nedej bože, aby byly vidět zůstatky na účtě. To mně fakt nenapadlo.

Když jsme zjistili, že to skutečně ministerstvo financí se současným ministrem napadlo, tak jsme se docela vyděsili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Debata o veřejnoprávních médiích se opět vyhrocuje

9:03 Lachnit (ANO): Debata o veřejnoprávních médiích se opět vyhrocuje

V Česku máme zvláštní talent: dokážeme z úplně obyčejné věci udělat národní tragédii.