Klán (KSČM): Až skončí večírek

7. 8. 2017 4:33

Nacházíme se v době, která nám umožňuje snad téměř vše, co si vymyslíme. Od cestování na druhý konec světa, po vlastnictví počítače, domu či bytu.

Klán (KSČM): Až skončí večírek
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj
reklama

Požíváme výdobytky konzumní společnosti, která je spojena  s teorií nekonečného růstu. Korporace, které vyrábějí krásná pozlátka  nebo vám předkládají zážitky jako to jediné, co dnes můžete získat, je  poměrně tristní. Ekonomiku táhne pouze spotřeba. Neustále se vyrábí a  spotřebovává. Žijeme v době, která se podobá velkému flámu. Zatím si jej  bujaře užíváme. Jenže co se stane, až večírek skončí? Kdo bude vítězem a  kdo poraženým?

Nejsme daleko od doby, kdy se účet večírku pomalu naplní, a budeme  donuceni k platbě. Hosté, kteří se na večírku pohybují, jsou korporace,  které vytvářejí pomyslný jev nekonečného růstu a jsou na něm přítomni i  jiní kapitáni kapitalizace světa – finanční ústavy. Nesmíme samozřejmě  zapomenout na samotné lidstvo, které je hlavním návštěvníkem na večírku.  Na mejdanu je přítomno všechno, co dnešní společnost nabízí, a to za  symbolické ceny. Jako kdyby zde probíhal výprodej levného zboží. Ostatně  výprodej je dalším mezníkem doby konzumu – když něco nejde prodat  draze, tak to postupně zlevním třeba na polovinu původní ceny a nastává  velký výprodej.

Nicméně večírek se postupně přehoupává do své závěrečné fáze.  Korporace stále více ovládají a nabízejí. Lidem docházejí peníze a  z večírku začínají odcházet. Zdá se, že vítězem z bujarého večírku budou  právě ony korporace. Není to ale pravda. Vítězem bude nepřímo  zúčastněný host – příroda. Ta se totiž postupně začne proti korporacím,  které ovládají a ničí svět, bránit. Ostatně velké teplotní výkyvy, silné  bouře atd. jsou toho nesporným důkazem.

Večírek, který začal zdánlivě neškodně, se přehoupl do své  destruktivní fáze, kdy při honbě za konzumem denně vymírá několik  rostlinných a živočišných druhů. Mizí nám orná půda před očima, která je  zabírána megalomanskými halami. Vše pro potěšení korporací, které  potřebují další rozmach svého působení. Povšimněte si jedné zajímavé  věci: kdo tvrdí, že globální oteplování neexistuje? Kdo tvrdí, že  nepotřebujeme ornou půdu? Kdo říká, že je nutné neustále spotřebovávat a  žít na pověstný dluh? To jsou jen základní otázky, které se na  pověstném večírku nenosí. Odpověď na všechny otázky je jediná: tvrdí to  kapitalistické korporace, které potřebují jednak ještě větší zisk  z obratu své výroby a za druhé chtějí dále expandovat po světě.

Zkusme se nad tímto problémem zamyslet a říci si, že řešením tohoto  stavu je pouze návrat k silným regulacím ze strany států. Státy totiž  mají vládnout, a ne korporace, které se ženou za co největším ziskem.

Jan Klán, poslanec a kandidát KSČM do Poslanecké sněmovny ve Středočeském kraji

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

17:36 Vích (SPD): Chaos v krajích je důsledkem odmítání přímé volby hejtmanů

Hnutí SPD dlouhodobě navrhuje zavedení přímé volby hejtmanů, primátorů a starostů. Vláda ANO, ČSSD s…