Klaus (ODS): Může učit nositel Nobelovy ceny za chemii na české střední škole chemii?

23.04.2014 12:29

Jednoduchá otázka. Odpověď: Nemůže. Ani na základní škole. A pokud je to navíc člověk s přirozenou autoritou a pedagogickými schopnostmi? NE, nemůže. A pokud už deset let na českých školách v minulosti učil? NE, nemůže, nemá vystudované pedagogické minimum a nesplňuje dikci Zákona o Pedagogických pracovnících.

Klaus (ODS): Může učit nositel Nobelovy ceny za chemii na české střední škole chemii?
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Na českých školách nyní působí přes 10 000 učitelů, kterým reálně hrozí nucený odchod ze škol z důvodu zmiňovaného zákona, jehož nabíhací lhůta vypršela.
 
Významná část z postižených jsou vynikajícími učiteli s patnácti či více lety praxe.
 
V devadesátých letech absolutně nebyli na trhu jazykáři. Mezi nejlepší akvizice ředitelů (nejzodpovědnější, nejodbornější…) často patřily vystudované filoložky či překladatelky se slušně vydělávajícím manželem, které po mateřské dovolené vzaly poloviční úvazky ve školách, aby někde nedřely po večerech ve firmách. Jak jim vlastní děti odrostly – učily více a staly se oporami sboru na svých školách ve všech ohledech. Teď je těmto dámám pomalu k padesáti a odměnou státu za jejich nelehkou a záslužnou práci je: „táhněte“. Buď tedy úplně nebo doplnit si nezbytné „pedagogické vzdělání“.
 
Podobným případem byli/jsou vyučující IT. Nebyli, nejsou, a když jste si zázrakem jako ředitel mohl vybrat, zda absolventa ČVUT elektrotechnika nebo provinčního Peďáku, aprobace branná výchova-výpočetní technika, nebo tak něco – koho byste si vzali? Já tedy volil tu první možnost.
 
Přichází doba (jako v západní Evropě), kdy nejsou chemici a fyzici. Natož splňující dikci zákona.
 
Ale spíše mějme na zřeteli těch 10 000 učitelských obětí již na školách působících a státem takto šikanovaných. Spolu s nimi je šikanován skoro každý český ředitel, který bude muset situaci nějak řešit. Ve smyslu koho postaví v září před katedru?
 
A co na to ministr školství Chládek? Ten již stihl slíbit v několika městech výstavbu stadionů (za peníze daňových poplatníků) včetně Národního fotbalového stadionu, fušovat do řemesla ministru spravedlnosti ohledně trestání mladistvých a pár podobných podbízivých gest. Nicméně k výše zmíněnému obrovskému problému se učitelé zatím jen dozvěděli, že by mohly vzniknout „komise“, které by prošetřily nepostradatelnost některých zákonem postižených učitelů.
 
To je velmi systémové řešení a jistě si všichni oddechli.

Václav Klaus ml.
expert ODS pro oblast školství

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Hrozí ruská invaze na Ukrajinu

6:35 Zdechovský (KDU-ČSL): Hrozí ruská invaze na Ukrajinu

Komentář na facebookovém profilu k situaci na rusko-ukrajinských hranicích.