Kobza (SPD): Dukovany, Dukovany… Dukovany?

01.02.2021 8:45 | Zprávy

Causa dostavby jaderné elektrárny Dukovany opět hýbe mediálním světem. Členové a absolventi Aspenského institutu (ano, toho, který společně založil tandem Bakala a Albrightová) se předhánějí ve strašení až vyhrožování o ohrožení naší bezpečnosti, kdyby tuto elektrárnu dostavěla firma z Číny či z Ruska.

Kobza (SPD): Dukovany, Dukovany… Dukovany?
Foto: SPD
Popisek: Jiří Kobza, poslanec za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Je členem zahraničního výboru a místopředsedou výboru pro životní prostředí

Asi jim uniklo, že všechny reaktory, které u nás již desítky let bezpečně fungují, jsou ruské (či spíše ještě sovětské) a naši bezpečnost neohrožují. Nejraději by asi viděli, kdyby zakázku dostala americká firma Westinghouse, které téměř zbankrotovala, několikrát změnila majitele a nejenom že se dodnes nevyhrabala z problémů, ale ani nesplnila své závazky z minula. Tak v tom bych viděl ohrožení naší energetické bezpečnosti zase já.

Protože jsem se investičními celky v minulosti zajímal, shrňme si, jak lze takovou elektrárnu zabezpečit proti geopolitickým rizikům. Správný výběr dodavatele totiž závisí na několika zásadních okolnostech:

  1. Kompetentnost dodavatele, jeho mezinárodní reference za posledních 10 let.
  2. Finanční síla dodavatele (uchazeč musí složit 10% z nabízené ceny jako nabídkovou záruku, aby byl vůbec připuštěn k tendru, a pokud vyhraje, tak skládá 25% prováděcí záruku; pokud chce platbu předem, tak skládá proti této platbě rovněž další záruku. A kde je v této situaci labilní Westinghouse? Ono složit záruky ve výši 50% objemu kontraktu není vůbec jednoduché ani laciné.
  3. Takzvaný transfer technologií. Kouzelné slovíčko, označující % dodávek místní provenience (např. stavba, potrubí, armatury, ventily, vzduchotechnika, příslušenství reaktoru atd. Toto je podstatné pro pozdější servis a při tradici výroby pro jaderné elektrárny u nás, by toto % mělo být pořádně vysoké. Součástí je také samozřejmě vyškolení veškerého personálu, včetně vytvoření vlastních školicích kapacit a výbavy pro školení (simulátory a podobně).
  4. Veškerý servis i řízení provozu musí být z tuzemských proškolených kapacit a na území ČR.
  5. Dodací lhůta, na kterou je vázáno uvolnění prováděcí záruky (anebo na její částečné či úplné zadržení při nedodržení lhůty).
  6. Cena. Až když jsou tyto hlavní podmínky (a asi milion dalších) splněny a otázky zodpovězeny, přijde na řadu jednání o ceně, její skladbě, platebních podmínkách, splátkách atd. Opět vše vázáno na dodržení harmonogramu stavby.

Pokud jsou tyto podmínky splněny, jsou geopolitická rizika snížena na naprosté minimum, protože vše dokonale kontrolují místní experti.

Uvádím tyto okolnosti pro vysvětlení, proč všechna ta velkohubá prohlášení v médiích (nejen) z Aspenu o ohrožení naší bezpečnosti dodávkou z Ruska či z Číny, anebo nedej Bože, kdyby se tyto země na danou zakázku snad spojily, považuji za naprosto nekompetentní a dokazující, je řečníci o investičních celcích nevědí (a ani netuší) zhola nic. Zato věrně slouží svým zadavatelům, nejspíš podle hesla, „když ne já, tak nikdo!“.

Mohu si jen zbožně přát, aby na vládě seděl někdo, kdo alespoň trochu ví, co podobný projekt obnáší.

Bůh nás ochraňuj, jestli vypínání uhelných elektráren nepůjde v souladu s dostavbou Dukovan. Když vidím, jak se vláda pasuje s coronavirem, děsí mne představa, co provede s Dukovany pod tlakem všech spřátelených mocností. Asi bychom si měli pořídit dostatečnou zásobu loučí, jeden nikdy neví.

V této souvislosti je velmi důležité zmínit, že kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil začátkem ledna Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Návrh korespondenční volby je zjevně nesystémový a zcela účelový

17:04 Schillerová (ANO): Návrh korespondenční volby je zjevně nesystémový a zcela účelový

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 12. června k návrhu poslanců Víta Rakušana, Petra Fialy, M…